USA zaplavila nová zombie droga. Lidé na ulicích nevnímají své okolí, na končetinách jim hnije maso

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Drogy
Zdroj: Shutterstock

Říká se jí zombie droga, známá je ale také pod názvem tranq. Člověk pod jejím vlivem působí skutečně jako oživlá mrtvola, na těle těch, kteří ji užívají dlouho, se navíc objevují hnijící místa. Právě díky tomu získala droga, která v posledních týdnech zaplavuje americký drogový trh, své jméno.

Jde o kombinaci xylazinu s fentanylem. Směs různých látek, které se běžně používají ve veterinářství, sloužila původně jako přípravek pro uspávání koní, skotu a dalších zvířat, popisuje Daily Mail. Teď se na ní ale stali závislí lidé.

Může vést až k amputaci končetin

Pokud se člověk stane na droze závislý a začne ji užívat pravidelně, brzy se u něho objeví příznaky, mezi které patří ospalost, respirační problémy a celková zpomalenost organismu, uvádí The Economic Times.

Server dále píše, že lidé užívající tuto drogu prospí velkou část dne, i na veřejnosti se pohybují velmi pomalu, nevnímají své okolí a jsou celkově „vypnutí“. To je jeden z důvodů, proč dostala droga pojmenování zombie.

Tím druhým je pak skutečnost, že se na těle člověka začnou objevovat hnijící ložiska, která způsobují bolest, zapáchají a velmi rychle se šíří na další místa. „Pokud se neléčí včas, mohou vést dokonce k zánětům a nakonec i k amputacím končetin,“ varuje pro Metro NEWS americký prokurátor Bill Ihlenfeld.

Oživlé mrtvoly děsí lidi na ulicích

Droga se ve Spojených státech v posledních týdnech rozšířila velmi výrazně. Vytlačila dokonce heroin a kokain, které byly donedávna na drogovém trhu až z 90 %, píše ABC 7. Záznamy s lidmi připomínajícími zombie se objevují na sociálních sítích čím dál častěji.

„Co se to s Amerikou děje?“ ptá se například u jednoho z videí uživatel Oyindamola. V klipu je vidět osobu, která se potácí na místě, podle všeho nevnímá svět kolem sebe, vydává podivné skřeky a připodobnění k zombie je u ní opravdu na místě.

Veterinární sedativum se začalo šířit z Portorika. Na svědomí má už řadu úmrtí, která byla zaznamenána například v New Yorku. Účinky xylazinu na člověka nejsou přesně prozkoumány. Důvod, proč lidem po jeho užívání hnijí tkáně, tak není znám, doplňují Novinky.

Zdroj: Daily Mail, The Economic Times, Metro NEWS, Twitter, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články