V Benátkách probíhají oslavy filmu. Letošní 79. benátský filmový festival je v polovině

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
venezia_filmfest
Zdroj: Profimedia

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách se koná od 31. srpna do 10. září. Jedná se o soutěžní filmový festival, na jeho konci jsou ti nejlepší odměněni legendární soškou v podobě zlatého lva. V mezinárodní konkurenci se představí také filmy v české koprodukci s názvy Oběť a Obzor.

Jde o festival, který se koná každoročně od roku 1932 na ostrově Lido v Benátkách v Itálii. Promítání filmů tradičně probíhá v historickém sále Palazzo del Cinema. Benátský filmový festival patří mezi světově nejproslulejší filmové festivaly a je součástí benátského bienále, které patří mezi hlavní výstavy a festivaly současného umění.

Červený koberec v Benátkách

Benátský filmový festival je každoročně přehlídkou těch nejlepších filmů, nejsledovanějších herců a nejzajímavějších rób. Jak probíhá, můžete nakouknout ve videu na twitteru události. V hlavní soutěži letos bude soutěžit 23 filmů.

Letošní ročník nabídne divákům hned tři české filmy. Ve druhé nejdůležitější soutěžní sekci Horizonty se bude promítat česko-slovensko-německý film Oběť režiséra Michala Blaška.

„Oběť je příběhem o důvěře matky Iriny a syna Igora žijících v cizím státě, kde jsou odkázaní hlavně sami na sebe,“ cituje Respekt mladého režiséra Blaška. „V jistém smyslu je to univerzální příběh, který by se mohl odehrát kdekoli na světě, protože proti sobě staví dvě minority. Otázkou zůstává, na jakou stranu se postaví většinová společnost, která se tak stane soudcem.“

V kategorii Horizonty se objeví i další film z české koprodukce drama To the North, v českém překladu Obzor. Režisérem je rumunský tvůrce Mihai Mincan.

Ucho Karla Kachyni

V sekci Venice Classics bude možné zhlédnout film režiséra Karla Kachyni z roku 1970 s názvem Ucho. Do hlavních rolí byli obsazeni Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Festival uvede digitálně restaurovanou verzi filmu, který byl okamžitě po svém uvedení cenzurován a stát jej zakázal promítat.

„Výběr Ucha do sekce Venice Classics považuji za velký úspěch. Každé zařazení filmu do programu takto prestižního festivalu, bez ohledu na to, zda jde o film nový či starší, pomáhá k upevnění dobrého jména naší kinematografie ve svět,“ cituje web MediaGuru generálního ředitele Národního filmového archivu Michala Breganta.

„Film chceme divákům zprostředkovat v té podobě, jak ho mohli vidět – ale kvůli cenzuře neviděli – diváci už v roce 1969. Věřím, že se nám to díky odborným kapacitám archivářů a restaurátorů, kteří na digitalizaci pracovali, povede,“ dodává.

Zdroj: Biennale Cinema, Twitter, Respekt, MediaGuru, YouTube

Autor: Veronika Holcová



Související články