V Brazílii vtrhnul muž s mečem do školky a vraždil. Otřesný masakr popsala zaměstnankyně

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Saudades
Zdroj: AFP PHOTO / Impresa do Povo / Jocimar BARBOSA/ shutterstock

K nepochopitelné události došlo ve středu dopoledne místního času v městečku Saudades v jižní Brazílii. Do místní školky tam vrazil osmnáctiletý mladík s mačetou a začal útočit na děti i učitele. Pět lidí zemřelo. Útočník se pak pokusil zabít, ale to se mu nepodařilo. Nyní leží v nemocnici. Informaci přinesla agentura AFP.

Incident se odehrál v centru města Saudades, které se nachází ve státě Santa Catarina v Jižní Brazílii. Ve městě žije zhruba 9 tisíc obyvatel. Mateřskou školu, kde se útok odehrál, navštěvují podle agentury Globo děti do tří let.

Motiv mladíka je neznámý

Podle posledních informací jsou oběťmi masakru tři děti. Z toho dvě byly mladší dvou let. Další dvě oběti jsou zatím blíže nespecifikovaní zaměstnanci mateřské školy. Jedno dítě pak utrpělo lehká zranění. K jiným obětem ani újmě na zdraví nikoho dalšího nedošlo.

Pachatel, jehož totožnost nechce policie zatím sdělovat, měl zaútočit hned při vchodu do školky na jednoho ze zaměstnanců. Podle svědků pak postupoval dále po budově a dostat se i do místností, kde byly zrovna přítomny i děti.

Motiv útočícího mladíka zatím není známý a ještě není možné ho vyslechnout. Z policejního hlášení zatím vyplývá, že po útoku obrátil zbraň proti sobě a způsobil si tak vážná zranění. Nyní leží v kritickém stavu v nemocnici. Podle policie útočil muž samurajským mečem.

První hlášení začala vojenská policie přijímat v 10:35 místního času (13:35 SEČ). Většinou volali sousedé z blízkého okolí, kteří slyšeli křik dětí z budovy školky. Na tísňovou linku nahlašovali ozbrojeného muže, kterého viděli vejít do školky se sečnou zbraní v ruce.

Agentura AFP přinesla i přímá svědectví lidí, kteří byli poblíž incidentu. „Slyšela jsem křik [a] volání o pomoc. Vyšla jsem ven a viděla své kolegy volající o pomoc: Prosím, volejte policii, vešel ozbrojený muž a zabíjí děti,“ řekla tiskové agentuře Aline Biazebetti, zaměstnankyně školky, která byla v době útoku přímo ve školce.

V Brazílii již několikátý útok ve školním zařízení

Nejedná se o první útok, ke kterému došlo v Brazílii na půdě školy. Vždy se však jednalo o děti starší. V březnu roku 2019 zaútočili dva mladíci ve své bývalé škole. Tam docházeli studenti ve věku od 11 do 16 let. Při jejich útoku tehdy zemřelo sedm lidí. Pět z nich bylo žáků, pak správce školy a jeden učitel. Nakonec mladíci obrátili zbraň proti sobě.

V roce 2011 došlo k útoku na škole v Rio de Janeiru. Ozbrojený muž se tehdy dostal do školy pod záminkou, že jde přednášet. Když ale přišel do učebny, začal střílet. Učitelé i žáci se tehdy schovávali ve třídách. Nakonec bylo zabito 12 dětí a dalších 22 jich bylo zraněno. I tento pachatel se po konfrontaci s policií raději zastřelil sám.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články