V Bruselu se demonstrovalo kvůli zvyšujícím se životním nákladům. Jinde jsou na tom hůře, reagoval belgický premiér

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Alexander De Croo
Zdroj: Profimedia

Nejen v České republice jsou občané nespokojení s rostoucími životními náklady. V Bruselu proběhla stávka a přibližně 70 tisíc lidí pochodovalo městem. Vzhledem k této stávce dle agentury Reuters došlo k ochromení bruselského letiště a autobusové dopravy.

Demonstrace byla reakcí lidí na rostoucí ceny, lidé měli s sebou transparenty s nápisy „Větší respekt, vyšší mzdy“ nebo „Konec spotřební daně“. Belgie se v současné době potýká s inflací, která v červnu dosáhla 9 %.

Letiště nefungovalo, autobusy jen částečně

Dle Reuters účastníci požadovali po vládě, aby pomohla občanům v nelehkém období rostoucích cen. Jiní zase apelovali na zaměstnavatele, aby zlepšili pracovní a platové podmínky.

„Spousta rodin, které nepatří mezi chudé, nemůže už dále platit účty. Jsme učitelé a vidíme to i ve škole. Děti nemají čím zaplatit jídlo, nemají peníze, a tak nemohou ani dál studovat,“ uvedl podle TN.cz jeden z demonstrujících.

Dle odhadů policie se akce zúčastnilo 70 tisíc demonstrantů. Odbory udávají číslo 80 tisíc. Díky demonstraci chybělo mnoho lidí v důležitých infrastrukturách, jakými jsou například doprava. Bruselské letiště dokonce neodbavilo jediné letadlo.

„Vzhledem k národní manifestaci a stávce velké části bezpečnostního personálu G4S v pondělí 20. června nebudou z bruselského letiště odlétat žádné lety v rámci osobní letecké dopravy. Vyzýváme cestující, aby nepřicházeli na letiště a přerezervovali si svůj let,“ vydalo prohlášení bruselské letiště.

Někteří však i tak na letiště dorazili či neměli jinou možnost než čekat na opětovné zahájení chodu letiště.

Letiště čeká ještě jedna odstávka, protože piloti a další členové posádky Brussels Airlines vyhlásili stávku od čtvrtka do soboty. Jsou rovněž nespokojeni s pracovními podmínkami. Od pátku pak budou stávkovat také zaměstnanci společnosti Ryanair.

Autobusová doprava fungovala jen částečně a některé spoje byly udrženy jen proto, aby se demonstranti mohli dostat do Bruselu.

Dle premiéra jsou na tom jinde hůře

Premiér Alexander De Croo však na demonstraci reagoval s tím, že jsou na tom belgičtí pracovníci lépe než jinde v Evropské unii.

Pro televizi RTBF uvedl, že vláda prodloužila opatření ke snížení daně z prodeje plynu, elektřiny a pohonných hmot do konce roku a že se mzdy zvyšují dle vývoje inflace.

Zdroj: Reuters, WN24, Twitter, TN Nova

Autor: Soňa Jiroutová



Související články