Rakousko kvůli inflaci rozdá přes 28 miliard eur lidem. Češi se bouří: Proč to nejde i u nás?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
eura
Zdroj: Shutterstock

Rakousko podobně jako řada dalších zemí bojuje s inflací. V pondělí ale tamní vláda představila opatření, které by mělo lidem alespoň do začátku pomoci. Rozhodla se rozdávat peníze, a to poměrně ve velkém. Každá dospělá osoba by měla dostat 500 euro.

To je v přepočtu na české koruny zhruba 12 000 korun. 250 euro pak plánuje rakouská vláda dát na každé dítě a 300 na důchodce. První série pomoci by měla začít platit ještě do konce letošního roku a vyjde zemi zhruba na 6 miliard.

Následně jsou plánována opatření další, a to až do roku 2026. Celkově by se měla částka, kterou vláda lidem rozdá, vyšplhat až na 28 miliard euro. Podle ministra sociálních věcí Johannese Raucha je v Rakousku nejvíce inflací zasažena střední třída.

Rychlá a udržitelná pomoc

Ačkoli je to podle ministra velmi těžké rozhodnutí, vláda k tomuto opatření musela přistoupit, aby se dokázala o Rakušany postarat. Rauch podle informací Novinek uvedl, že se jedná o rychlou a efektivní jednorázovou pomoc, která se bude časem opakovat.

Inflace podle iDNES v květnu vystoupila na 8,1 procenta z dubnových 7,1 procenta. Vyplývá to z rychlého nedávného průzkumu statistického úřadu Eurostat. Předpoklady přitom byly o něco nižší, realita je ale bohužel jiná.

Pomoc podle slov Johannese Raucha musí dostat každý, kdo ji potřebuje. Opatření by měla být třístupňová. Ještě během léta plánuje vláda pomoci lidem s nízkými příjmy. Ostatní by se jí měli dočkat brzy poté.

Něco podobného lidé chtějí i u nás

Pro srovnání, v Česku inflace ukrajuje z mezd za květen 16 procent. Politici se ale u nás na žádném výrazném plánu neshodli, v debatách se na téma zvyšující se inflace pouze dohadují a hází vinu jeden na druhého. Češi nerozumí tomu, proč to u nás nejde tak jako v Rakousku.

Schillerová například před časem zmínila, že podle průzkumu agentury STEM/MARK 4 z 10 Čechů tvrdí, že vláda Petra Fialy pro zemi nic nedělá. „Drsný průzkum, snad si jej vláda vezme k srdci,“ zhodnotila průzkum. Fiala ale naopak tvrdí, že za inflaci může předchozí Babišova vláda.

„Jenom se hádají. Kdo za to může, je ve výsledku jedno, měli by ale pracovat na tom, jak republice pomoci. V jiných zemích to jde, tak proč ne u nás?“ říká pro Přehledně24 Alena, maminka, která má pětičlennou rodinu a pro kterou je v současné situaci náročné finančně vyjít.

Zdroj: Bloomberg, Novinky, Seznam Zprávy, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články