V čínské provincii klesla porodnost skoro o polovinu. Příčina je děsivá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ujgurove
Zdroj: Sandra Sanders / Shutterstock.com

V čínské provincii Sin-ťiang klesla během let 2017–2019 porodnost zhruba o polovinu. Ve speciální zprávě o tom informoval Australský strategicko-politický institut. Nejvíce přitom přírůstek klesl v oblastech s vysokým výskytem etnických Ujgurů, proti kterým tamní vláda dlouhodobě tvrdě zasahuje.

Podle Australského strategicko-politického institutu (ASPI) v Číně nejvíce klesají počty novorozenců v oblastech s vysokou hustotou Ujgurů či jiných, zejména muslimských menšin.

Problémy s přelidněním

Čínská lidová republika (ČLR) je dlouhodobě největším státem světa, co se počtu obyvatel týče. Poslední dobou ji ale rychlým tempem dohání Indie.

Čína totiž v roce 1979 zavedla politiku jednoho dítěte. Rodiny, které zplodily více dětí, tak byly ze strany vlády tvrdě perzekuovány. Přirozený přírůstek se však podařilo stabilizovat a pravidlo už není tak přísné.

Zákon se navíc každým rokem vyvíjí a od roku 2015 je například povoleno zplodit děti dvě. Komunistické úřady zároveň zasahují v různých částech země proti rodinám s více dětmi různě tvrdými způsoby.

V provincii Sin-ťiang například mezi lety 2017–2019 klesl počet novorozenců o 48,74 %, což je nejvíce v celé ČLR. V oblasti přitom žije mnoho etnických Ujgurů. Informoval o tom již zmíněný ASPI.

Potlačování práv Ujgurů

Čína se proti Ujgurům i proti dalším muslimským menšinám v zemi snaží tvrdě zasahovat dlouhodobě.

Komunistická strana Číny v roce 2017 začala brojit proti tzv. „ilegálním porodům“. Má jít sice o prevenci proti přemnožení, v realitě jde však spíše o nástroj perzekuce proti Ujgurům.

Podle autorů výzkumu ASPI Nathana Rusera a Jamese Leibolda tomu tak je i právě v oblasti Sin-ťiang. Ujgurské rodiny, které se zde ilegálním porodem „proviní“, mohou čekat vysoké pokuty, disciplinární tresty nebo dokonce internace ve speciálních táborech.

V oblastech, kde je více než 90 % obyvatel členy národnostních menšin podle průzkumu ASPI poklesla porodnost pouze mezi lety 2017–2018 průměrně o 56,5 %. To je mnohem vyšší pokles než v oblastech, kde žijí pouze etničtí Číňané.

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch už v dubnu upozornila na podezření, že čínská vláda páchá zločiny proti lidskosti. Již v minulých letech unikly zprávy o tom, že zdejší vláda staví též „převýchovné tábory“ pro Ujgury, kde dochází k bití a dalším násilnostem. Čínská lidová republika se tak snaží co nejvíce potlačit přítomnost Ujgurů na svém území, kde jich v současnosti žije přes 8 milionů.

Autor: Petr HejčlSouvisející články