V Indii se šíří nová varianta covidu. V nebezpečí jsou především děti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Covid
Zdroj: Pexels

Ačkoli se minimálně u nás zdá, že covid ustupuje, ve světě se v posledních týdnech začala naopak šířit jeho nová varianta, která dostala název Arcturus. Tato subvarianta omikronu se šíří především v USA a Indii a nejvíce se její příznaky projevují na dětech.

V České republice onemocnění covid na začátku dubna vláda vyřadila ze seznamu nemocí, jejichž šíření je trestným činem. To nicméně neznamená, že již není nemoc nebezpečná. Virus nadále každý den ve světě zabije pět až deset tisíc lidí, uvádí Česká televize.

Nejvýrazněji se šíří v Indii

Nová varianta Arcturus se velmi rychle šíří například v USA, nejvýraznější epicentrum je ale v současné době Indie, píše server Asian News.

Jen za minulý pátek tam hygienici zaznamenali přes 11 tisíc nových případů covidu, což je nejvíce za poslední rok, připomíná CNN Prima NEWS.

Subvariantu omikronu provází typické příznaky, jako jsou horečky, kašel, bolest kloubů. Kromě toho se ale u mnoha nakažených, především u dětí, objevil zánět spojivek, píše britský server Independent.

Ohrožené jsou především děti

Virus napadá i dospělé, nejvíce se ale zatím šíří u dětí. U těch se také nejvíce projevují příznaky. Lékaři proto varovali rodiče, aby dohlédli na to, že jejich děti budou dodržovat hygienické návyky a budou se zdržovat spíše doma. Větší nebezpečí hrozí například obézním jedincům nebo dětem s astmatem.

Ačkoli sdílením zpráv se zdravotnické organizace snaží před covidem varovat a informovat veřejnost o tom, že je nemoc stále nebezpečná, většina lidí na sociálních sítích má dojem, že jde jenom o zbytečné strašení.

„Koho to zajímá?“ „Nechte nás na pokoji.“ „Dejte s tím už pokoj.“ I takové komentáře se objevují u zahraničních článků na facebooku. Stejně tak v České republice mají lidé pocit, že ani nová varianta covidu nepřinese nic, čeho bychom se měli nějak extrémně bát.

„Děkuji za informaci, nic si z ní nevezmu, nezačnu se bát a život jde dál. Vraždy, sebevraždy, bouračky, kontaminované obilí. Máte i něco jiného než samé negativní zprávy?“ ptá se uživatelka Petra.

Zdroj: Přehledně24, Česká televize, Asian News, CNN Prima NEWS, Independent

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články