V Íránu byl popraven opoziční novinář. Odsouzen byl za „šíření zkaženosti“

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
iran
Zdroj: Shutterstock

Dnes ráno byl v Íránu oběšen opoziční novinář Rúholláh Zam. Ten žil několik let ve francouzském exilu. V rámci „tajné operace“ ho však íránské revoluční gardy dostaly zpět do vlasti. Podle obvinění měl na sociální síti podněcovat masové demonstrace v letech 2017–2018.

Agentura Al-Džazíra s odvoláním na íránskou státní televizní stanici IRNA uvedla, že byl v zemi dnes nad ránem oběšen opoziční novinář Rúholláh Zam odsouzený k trestu smrti letos v červnu.

Šíření zkaženosti

Rúholláh Zam byl sedmačtyřicetiletý opoziční novinář, který skrze šifrovanou sociální síť Telegram provozoval zpravodajský kanál Amad News, který sledovalo více jak 1,4 milionu fanoušků. Tento profil však íránské úřady zablokovaly.

Zam byl odsouzen za „šíření zkaženosti“, což je jeden z nejvyšších zločinů podle íránského práva. Nejprve byl obviněn Revolučním soudem a před čtyřmi dny trest smrti potvrdil i Nejvyšší íránský soud.

Podle něj se právě skrze kanál Amad News podílel na propagaci a organizaci protestů v letech 2017-2018, které byly největší v zemi od roku 2009. Přes 20 lidí při nich zemřelo a několik tisíc bylo uvězněno.

Soud dále Zama obvinil ze spolupráce se zahraničními tajnými službami, vládou Spojených států a špehování pro francouzskou zpravodajskou službu.

„Spáchal zločiny proti bezpečnosti a životu íránského lidu skrze svůj antagonistický kanál Amad News na Telegramu a špionážní komunikací s elementy napojenými na zahraniční služby, které bojují proti vnitřní bezpečnosti Íránu,“ stálo ve vyjádření zveřejněném na Mizanu, oficiální webové stránce iránského soudnictví.

Tajná operace

Zam žil od roku 2009 v exilu ve Francii. Loni v říjnu však íránské revoluční gardy oznámily, že se jim při „tajné operaci“ podařilo dostat Zama zpět do Íránu. Povahu ani místo operace neupřesnily.

Proces odsoudila například Francie, která novináři po emigraci z vlasti poskytla azyl, nebo třeba nezisková organizace Reportéři bez hranic. Ta proces označila za „značně nespravedlivý“. I několik dalších novinářů projevilo nad případem znepokojení.

Autor: Petr Hejčl



Související články