V Los Angeles se objevilo ohnivé tornádo. Požár lesa v Kalifornii doprovázel ohnivý vír

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ohen_LA
Zdroj: Shutterstock

Středeční lesní požár v oblasti Gormanu severně od Los Angeles se proměnil v nečekanou podívanou: ohnivé tornádo. Požárem, který se odehrál na nerovném kopcovitém terénu, nebyly bezprostředně ohroženy žádné budovy, uvádí web NewsWeek.

Jev nazývaný jako ohnivé tornádo nebo ohnivý vír (fire tornado, firenado nebo fire whirl) spatřili hasiči při hašení požáru křovin o rozloze 150 akrů poblíž oblasti Gorman severně od Los Angeles v Kalifornii. Tento jev je poměrně vzácný, nicméně ne přímo ojedinělý.

„Sledování krátkého dosahu a ohnivých vírů na #SamFire vyprávějí příběh suchých, vnímavých paliv a nevyzpytatelných větrů z intenzivního povrchového vytápění,“ vysvětluje situaci přímo na místě sekce leteckých hasičů na svém twitteru.

Situaci natočila a sdílela společnost KTLA

Ohnivý vír vzniká, když horký vzduch stoupá vzhůru a začíná se točit. Jak se točí ve spirále, může do sebe nabírat popel, kouř a uhlíky a vytvářet těsný rotující vír, vysvětlují jev v Los Angeles Times.

Ohnivé víry se mohou objevit, když se intenzivní a stoupající teplo mísí se silnými větry. To má za následek, že se oheň točí nahoru, kde vtahuje více plynu a úlomků jako paliva, dodává k vysvětlení NewsWeek.

V Kalifornii je nyní období lesních požárů

Mohutné požáry nejsou v tuto roční dobu v Kalifornii nic pozoruhodného. Než se situaci poblíž oblasti Gorman podařilo hasičům dostat pod kontrolu, požár se rozrostl až na 150 akrů. Dále NewsWeek uvádí, že do 23.00 místního času se podařilo hasičům uhasit 60 % zasažené plochy.

Tento lesní požár není jediný, který trápí Kalifornii. Již od 29. července hasiči a další pracovníci aktivně pracují na odklizení požáru pojmenovaného jako McKinney. Ten je dle aktuálních informací stále aktivní a dosahuje velikosti 60 392 akrů v kalifornské oblasti Siskiyou.

Zdroje: NewsWeek, Twitter, Los Angeles Times, InciWeb

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články