V Maďarsku objevili naleziště ropy. Může být řešením krize, kterou země prožívá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cerpaci stanice
Zdroj: Shutterstock

U maďarského města Vecsés nedaleko Budapešti byla objevena ropa. Její výrazné množství bylo nalezeno v hloubce více než 2000 metrů pod zemí. Podle serveru Novinky to včera potvrdila rafinérská společnost MOL.

Díky novému nálezu Maďarsko zvýší svou těžbu ropy až o 10 %. Podle odhadů bude zpočátku těžit společnost zhruba 600 barelů denně, později ale i 700 až 1000 barelů za den.

„Ropa se našla po měsíci v hloubce 2100 metrů a 11. listopadu byla zahájena těžba,“ potvrdila podle Novinek tamější agentura MTI s tím, že první vrt u města Vecsés se uskutečnil letos v červenci. Postupně byly nacházeny slabé známky přítomnosti ropy, a nakonec se podařilo objevit zdroj, popisuje Reuters.

Ve vhodnou dobu

Nález ropy podle serveru Market Screener přišel právě včas. Maďarsko se totiž potýká s velkými problémy spojenými s nedostatkem pohonných hmot. Od zastropování cen paliv premiérem země Viktorem Orbánem poptávka na čerpacích stanicích výrazně stoupla.

Právě proto mnohé společnosti musely přikročit k výrazným omezením. MOL například nedávno oznámil, že omezuje dodávky paliv některým čerpacím stanicím.

Pro společnost je v současné chvíli klíčové, aby dokázala zásobovat palivem veškeré regiony v Maďarsku. Menší stanice, které s firmou nemají smluvní závazky, se tak nedávno ocitly úplně na suchu.

Situace se lepší

Server Hungary Today uvedl, že dočasné omezení či úplné zrušení dodávek se v Maďarsku týká 194 maloobchodníků, tedy zhruba 10 % celkového počtu stanic. Podle Gábora Egriho, prezidenta Asociace nezávislých čerpacích stanic, rozhodnutí MOL v podstatě znamená, že se zhroutila bezpečnost dodávek paliva v Maďarsku, píše web BBJ.

Společnost ještě před několika dny tvrdila, že nedokáže říci, jak dlouho bude omezení trvat. Podle serveru Kurzy by ale díky novému nálezu neměly problémy trvat nijak dlouho. Dá se očekávat, že se postupně země začne z komplikací vzpamatovávat.

Zdroj: Novinky, Přehledně24, Reuters, Hungary Today, BBJ, Market Screener, Kurzy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články