V Rakousku i Německu si neočkovaní svařák nedají. Od gastro zážitků je bude dělit plot

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vanocni trhy
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Sousední Německo i Rakousko utahují smyčku, a neočkované občany tak čekají těžké předvánoční časy. Obě země se rozhodly oddělit je od očkovaných lidí.

Vánoční trhy v těchto zemích budou letos vypadat jinak, než jak jsme je znali doposud. Některá města už teď oznamují, že pro lidi bez vakcíny budou vánoční trhy velmi omezené. Lidé si tak například nepochutnají na oblíbeném svařáku nebo tradiční klobáse.

V rakouském Amstettenu bude zahájení už příští pátek

Slavnostní zahájení například v Amstettenu v Rakousku je naplánované už na příští pátek. Bohužel se na místní vánoční trhy ale nedostane každý. „Máme jasná pravidla, která zajistí, že všichni návštěvníci budou splňovat 2G (genesen a geimpft, v překladu uzdravený po prodělání nemoci a očkovaný),“ uvedl starosta města Christian Haberhauer podle CNN Prima NEWS.

Trhy pak budou oplocené, aby se na ně nedostal někdo, kdo nemá očkování. Kontrolovat je bude ochranka, která bude stát u vstupu. Ten budou mít povoleni jen ti, kteří na ruce budou mít náramek potvrzující bezinfekčnost. Starosta dodal, že chce mít pro své občany bezpečné vánoční trhy.

V Rakousku i Německu se zhoršuje situace ohledně koronaviru. Ministr zdravotnictví pro Dolní Rakousko navrhuje lockdown, který se bude týkat pouze lidí bez očkování. V pátek by mělo padnout rozhodnutí, jak to v celé zemi bude vypadat.

V obou zemích jsou rekordní počty nakažených

I německý Hamburk se rozhodl, že bude izolovat neočkované obyvatele od očkovaných. Bude se to týkat hlavně historického trhu Roncalli. Sice na něj neočkovaní budou moci přijít, ale přijdou o oblíbený svařák nebo další gastro pochoutky. Ty si budou smět dopřát pouze lidé s vakcínou.

Obyvatele zde bude dělit plot. Obě země, Rakousko i Německo, se potýkají s vysokými počty nakažených koronavirem. V Rakousku se počty pohybují už nad 10 tisíc, což je nejvíce od začátku pandemie.

Ministerstvo zdravotnictví v Rakousku uvedlo, že během dvou týdnů mohou nemocnice, konkrétně jednotky intenzivní péče, narazit na kritickou hranici, kdy by neměly kam umisťovat pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19. V Německu je situace také vážná, počty nakažených koronavirem jsou zde nad 50 000.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články