V Rakousku přibývají koronavirové případy. Země se po krátkém rozvolnění vrací k původním opatřením

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
respirator
Zdroj: Shutterstock

V řadě zemí dochází k rozvolňování pandemických opatření, výjimkou není ani Česká republika. Jenomže se ukazuje, že to možná není tak úplně to nejlepší řešení. Mnoho států se totiž potýká s novými a novými vlnami covidu, a v některých případech dokonce země musí opět zavádět stará pravidla.

V Rakousku poslední dobou přibývalo nakažených, a tamní vláda se proto rozhodla pro opětovný příkaz k nošení roušek ve vnitřních prostorách. Tuto středu totiž v zemi přibylo přes 50 tisíc nakažených, a Rakousko se tak oprávněně obává dalších komplikací.

Od čtvrtka jsou v zemi proto opět povinné respirátory v obchodech, ve veřejné dopravě, na pracovištích, ale i v prostorách kulturních akcí a v obchodních centrech. Opatření přitom byla v Rakousku zrušena teprve 5. března letošního roku, jejich návrat je tak velmi rychlý.

Země rozvolnila příliš brzy

Rakousko sice nebylo prvním státem, rozhodně ale nechtělo zůstávat pozadu a nečekalo dlouho. Mnoho lidí si sice s rozvolněními oddechlo, jenomže se podle ministra zdravotnictví Johannese Raucha ukázalo, že se jednalo o unáhlený krok, který nebyl úplně vhodný.

Podle serveru iRozhlas je nošení roušek především způsobem, jak v současné době v tamní zemi ulehčit zdravotníkům, kteří opětovný nárůst nemocných nezvládají. V současné době je v Rakousku koronavirem nakaženo přes 440 tisíc lidí a hospitalizovaných je 3200 pacientů.

Zatímco v mnoha zemích se šíří spíše varianta omikron, která je sice více nakažlivá, není ale tolik závažná, podle dostupných informací se v Rakousku objevuje nejčastěji koronavirový typ BA.2. Země v současné době proto zvažuje, jaká další opatření zachovat a jaká změnit.

Informace pro turisty jsou pozitivní

Ačkoli mnoho věcí se v Rakousku bude měnit, podle všeho se situace prozatím nijak nedotkne cestujících a turistů, kteří se chtějí do země za jakýmkoli účelem podívat. Pokud tedy někdo hodlá do země vycestovat, prozatím je to možné beze změn.

To potvrzují i Češi, kteří v minulém týdnu mířili do Rakouska kvůli osmifinálovému zápasu fotbalové Slavie Praha.

„Při vstupu na stadion nás nikdo nekontroloval, respirátory jsme měli mít pouze na benzínce, kde nás o to požádali,“ říká pro Přehledně24 slávistická fanynka Alice z Prahy.

„V celém Rakousku jsou otevřená veškerá stravovací, ubytovací, kulturní i volnočasová zařízení včetně lanovek. Těšíme se, až Vás na dovolené v Rakousku opět přivítáme!“ píše se na stánkách Austria.info. Speciální pravidla však podle upozornění platí pro Vídeň.

Ministerstvo zdravotnictví uvažuje mimo jiné i o zkrácení karantény, která v současné době trvá deset dní. Podle iRozhlasu ji bude po sedmi dnech od pozitivního testu možné ukončit, pokud se alespoň 48 hodin neprojevily žádné příznaky.

Zdroj: iRozhlas, Rakouské velvyslanectví v Praze, Austria.info

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články