V reakci na spálení koránu před tureckou ambasádou ve Švédsku Erdogan blokuje jeho vstup do NATO. Zrušil únorové jednání

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Profimedia

Švédsko usilující o vstup do NATO by nemělo očekávat podporu Turecka, uvedl v médiích tamní prezident Recep Tayyip Erdogan. Švédsko se ke vstupu do NATO přihlásilo po začátku války na Ukrajině, potřebuje však, aby Turecko, které je již členem, jeho žádost schválilo. To ale v současné chvíli kvůli vyhrocené situaci mezi státy Erdogan odmítá.

Hlavním důvodem jsou protiturecké protesty ve Švédsku, které svým činem podpořil krajně pravicový dánský aktivista Rasmus Paludan. Ten před tureckým velvyslanectvím ve Stockholmu v sobotu spálil korán, připomíná server BBC.

„Je zřejmé, že ti, kteří způsobili takovou hanbu před velvyslanectvím naší země, již nemohou očekávat, že jejich žádost podpoříme,“ uvedl podle webu turecký prezident.

Útok na svatou knihu byl odsouzen

Poté, co došlo ke spálení svaté knihy nejen před tureckým velvyslanectvím, ale i na dalších místech ve Švédsku, někteří jedinci projevili nelibost vůči muslimům skandováním protimuslimských hlášek. Tyto činy Ankara okamžitě odsoudila.

„Co nejdůrazněji odsuzujeme odporný útok na naši svatou knihu. Povolit tento protiislámský čin, který se zaměřuje na muslimy a uráží naše posvátné hodnoty, je naprosto nepřijatelné,“ cituje server CNBC turecké ministerstvo zahraničí.

Země následně odpověděla uspořádáním několika protestů proti Švédsku. Na jednom z nich dokonce účastníci spálili švédskou vlajku. Událost zachycuje i video na twitteru, u kterého je uvedeno, že jde o reakci na spálení posvátné knihy.

Vstupu do NATO se Švédsko nedočká

Aby mohlo Švédsko vstoupit do NATO, potřebuje schválení všech členských zemí. Většina států podle serveru The Guardian členství Švédů schválila, a to i kvůli v současné době probíhající válce na Ukrajině. Turecko ale zemi blokuje.

„Pokud vy milujete členy teroristických organizací a nepřátele islámu, klidně u nich dál hledejte podporu. Naše země se ale k ničemu podobnému nesníží,“ vzkázal turecký prezident ostatním členům NATO.

„Svoboda projevu je základní součástí demokracie. Ale co je legální, nemusí být nutně vhodné. Pálení knih, které jsou pro mnohé svaté, je hluboce neuctivý čin,“ uvedl v sobotu k celé věci premiér Švédska Ulf Kristersson. Vyjádřil omluvu těm, kterých se činy před tureckou ambasádou dotkly.

Jeho omluvu sice Turecko přijalo, vstup Švédska do NATO se však rozhodlo blokovat. Země tak zrušila únorové jednání, na kterém měla o vstupu kromě Švédska debatovat také s Finskem. Náhradní termín nebyl stanoven.

Zdroj: BBC, CNBC, The Guardian, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články