V San Diegu ztroskotala loď s migranty. Úplně se rozpadla

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
San Diego Mexiko
Zdroj: Shutterstock.com

V San Diegu se v neděli převrhla loď s 30 pasažéry na palubě. Tři z nich nehodu nepřežili, dalších dvacet sedm bylo odvezeno do nemocnice. Existuje podezření, že se jednalo o nelegální migranty z Mexika. Informaci přinesla agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Plavidlo se převrhlo v neděli kolem desáté hodiny dopolední místního času poblíž poloostrova Point Loma. Na místo vzápětí dorazili záchranáři, hasiči i pobřežní stráž. Plavidlo již bylo rozmetáno ve vlnách, které byly velmi silné, neboť foukal velký vítr.

Loď se úplně rozpadla

„V té oblasti Point Loma je to velmi kamenité. Je pravděpodobné, že vlny jen bušily do lodi a rozbíjely ji,“ uvedl mluvčí sandiegského hasičského sboru Jose Ysea pro agenturu AP.

Rick Romero, poručík záchranářských služeb San Diego, k tomu ještě dodal, že když přijel se svým týmem na místo, neočekával, že je ve vodě takové množství lidí.

Celkově vytáhli záchranáři z vln sedm lidí, z nichž třem již nebylo pomoci. Jednoho osvobodili z útesu a 22 jich doplavalo na břeh svépomocí. Podle záchranářů byly v troskách nalezeny i záchranné vesty. Není však příliš jasné, zda je měli pasažéři vůbec na sobě.

Všech 27 zachráněných bylo odvezeno záchrannou službou do nemocnice s nejrůznějšími poraněními a zdravotními problémy. Mezi ty nejčastější pak patřilo podchlazení. Do nemocnice poté dorazili úředníci, aby si s přeživšími promluvili stejně jako s kapitánem lodi.

Cestující — nejspíše z Mexika

„Vše napovídá tomu, že to byla pašerácká loď. Národnost cestujících jsme ještě neprověřili,“ uvedl Jeff Stephenson z americké pohraniční stráže.

Pokud by se tato domněnka potvrdila, kapitán lodi jakožto převaděč by byl postaven před federální soud. A zachráněná posádka by byla deportována.

Od března 2020 totiž platí nařízení, které si žádá okamžité vyhoštění všech lidí, kteří se pokusí nelegálně dostat do Spojených států, bez možnosti zažádat o azyl.

Výjimku dostali od Joea Bidena pouze děti bez doprovodu. Ty mohou na území Spojených států amerických dál zůstat.

Pokusy o nelegální přechod hranice právě v San Diegu nejsou nic nového. Členové záchranných složek se již nyní domnívají, že se s teplejším počasím budou snahy o ilegální přechod hranice nadále stupňovat, neboť budou považovány za bezpečnější.

Ve čtvrtek na stejném místě zadržela pohraniční stráž podobné plavidlo jako to z nedělního incidentu. Bylo na něm 21 lidí. Podle agentury AP to byli všechno občané Mexika, kteří neměli povolení pro vstup do země.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články