V Turkmenistánu se rozhodli založit státní svátek na počest psů. Lidé budou mít i den volna

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
alabai
Zdroj: Shutterstock

V Česku mu říkáme středoasijský pastevecký pes, ve světě je ale známý pod názvem alabaj. Jde o psa většího vzrůstu, který má původ v Turkmenistánu a je především považován za psa pracovního. Právě kvůli jeho původu se rozhodla země na jeho počest založit státní svátek.

Tento pes je považován za symbol národní hrdosti. Je silný, velký, hodí se jako hlídač a dokáže tahat těžká břemena. Jeho důstojnost je podle prezidenta země něčím, co je vhodné oslavovat.

Od neděle 25. dubna 2021 je alabaj v Turkmenistánu oficiálně státním symbolem. Prezident Gurbanguly Berdymukhamedov se rozhodl vyhlásit v zemi národní den, kdy se na počest tohoto psa bude slavit.

Posílení vznešeného statusu

V neděli se stali psi plemene alabaj středem události, jejímž cílem bylo posílit povědomí obyvatel země o jejich vznešenosti a pracovní síle. Byla také uspořádána přehlídka psů a soutěž o nejhbitějšího z nich.

Jeden ze psů, který je ve službách pohraniční stráže, dokonce dostal od prezidenta cenu za zásluhy. Tu předal čtyřnohému hrdinovi prezidentův syn a místopředseda vlády Serdar Berdymukhamedov.

V loňském roce byla navíc odhalena socha tohoto psa, která byla vytesána taktéž proto, aby si národ uvědomil, jak moc zvíře pro Turkmenistán znamená. Socha měří celkem přes pět metrů.

Původně autokratický vládce

Vláda prezidenta Berdymukhamedova byla původně považována za autokratickou. Podle průzkumů z roku 2017 je Turkmenistán jednou z nejméně svobodných zemí na světě, tvrdí CNN.

Podle některých možná právě proto působí prezident země na city lidí a snaží se přes roztomilá zvířata zajistit svému postu oblíbenost. V minulosti prý již několikrát věnoval některým úředníkům štěně nebo kotě.

V rámci nového státního svátku se možná bude v budoucnu slavit také den volna. Prozatím je ale podle BBC den pouze časem, kdy si mají obyvatelé Turkmenistánu připomenout, jak důležité pro ně plemeno alabaj je.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články