V USA dopadli muže, který kradl rukopisy známých autorů. Jeho obětí je více než 100

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
knihy
Zdroj: Shutterstock

Krádež identity je závažný zločin, co ale teprve v případě, že ho zopakujete hned několikrát. Ital Filippo Bernardini dlouhé roky děsil vydavatele po celém světě. Díky svým propracovaným podvodům se mu totiž opakovaně dařilo krást nevydané rukopisy známých autorů.

Podle dostupných informací se jedná o devětadvacetiletého muže, který je zaměstnancem britského nakladatelství Simon & Schuster. V minulosti se mu mělo podařit oklamat několik stovek lidí a přivlastnil si tituly známých osobností, ale také založil přes 160 falešných webových domén.

Jak informoval deník theguardian.com, Federální úřad pro vyšetřování zatkl po přistání na newyorském letišti muže s podezřením, že právě on je tímto fantomem, který vydavatelům i autorům působí problémy. Čeká ho soud, u kterého bude čelit obvinění z několika krádeží identity.

Mezi ublížené patřili i tito velikáni

Bernardini rozhodně věděl, kdo za problémy stojí. Mezi oběti jeho podvodů patřila velká jména, jako například spisovatelky Margaret Atwood a Sally Rooney. Podle zahraničních médií se lidé z nakladatelské branže dlouho snažili přijít na to, kdo je viníkem.

Podvodník měl od roku 2016 zacílit podle FBI minimálně na stovku lidí a založit více než 160 falešných webových domén. V prohlášení mluvčí Simon & Schuster uvedl, že vydavatelství bylo šokováno a zděšeno obviněním proti Bernardinimu, a že ho suspendovali, dokud se celá věc nevyjasní.

„Úschova duševního vlastnictví našich autorů je pro Simon & Schuster a pro všechny ve vydavatelském průmyslu prvořadá a jsme vděčni FBI za vyšetřování těchto incidentů a vznesení obvinění proti údajnému pachateli,“ dodalo později.

Motiv neznámý

V současné době se vede vyšetřování, které prokáže, zda je skutečně Bernardini vinen, a především co bylo motivem k jeho krádežím. Ten totiž doposud není známý. „Pokud se snažíte najít finanční a ekonomický zisk, je to samozřejmě jedna z nelegálních možností,“ řekl loni Vulture Daniel Sandström, literární ředitel švédského nakladatelství, které bylo několikrát terčem útoků.

Jenomže pachatel nikdy žádný z ukradených rukopisů nezveřejnil online, podle známých se ho nepokoušel nikde prodat a ani nepožadoval výkupné. On sám se k celé problematice prozatím odmítá vyjádřit a tvrdí jenom, že jeho vina nebyla doposud potvrzena a on k tomu nemá co říci.

V případě, že by se potvrdilo, že je skutečně viníkem, hrozily by mu podle policie vysoké pokuty a až několik let za mřížemi. Podle všeho ale záleží také na okolnostech vyšetřování, na samotném motivu a na celkovém množství ukradených rukopisů.

Zdroj: theguardian.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články