Ve 14 letech ji unesl muž, aby ji s partnerkou trápil hlady a znásilňoval. Život jí zachránila nečekaná vzpomínka

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Smart Elizabeth
Zdroj: KOMUnews, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Začátek června roku 2002 byl šokem pro celé Spojené státy. Čtrnáctiletá nadějná studentka z dobré rodiny byla unesena přímo ze své ložnice. Rodiče prosí o pomoc všechny z okolí. Nikdo netuší, že dívka chodí kolem nich i se svými únosci. Nakonec je nalezena a osvobozena. Soud s únosci je ale komplikovanější, než by se čekalo.

Elizabeth Smart je obyčejná čtrnáctiletá dívka, která ráda hraje na harfu. Její rodina je silně věřící, dívka má čtyři bratry a jednu sestru. Jednoho podzimního dne jde se svou matkou centrem Salt Lake City a narazí na žebráka, který si říká Immanuel. Její matka dá muži peníze a nabídne mu, aby přišel k nim domů, že si tam může peníze vydělat. Muž skutečně několikrát přijde pracovat.

Únos z vlastní postele

Za půl roku, přesně 5. června 2002, se Elizabeth vzbudí s nožem na krku. Muž jí přikáže, aby s ním odešla z domu, „aby jí nemusel ublížit“. V pokoji je i její mladší sestra, která předstírá spánek. Když si myslí, že únosci odešli, vyleze z pokoje a jde informovat rodiče. V tu chvíli se ale s mužem málem srazí na chodbě. Rychle se tak vrátí do postele a zůstane tam přes dvě hodiny.

Policie dívku vyslechne. Ta muže nedokáže pořádně popsat, má pocit, že jeho hlas už někde slyšela, ale nedokáže si vybavit kde. Policie začne podezírat Richarda Ricciho, známého recidivistu, který také pracoval na rodinném domě Smartů. K tomu se přidají ostatní sousedé, kteří muže obviní z různých krádeží.

Dívka je kousek od domova

Mezitím je Elizabeth se svými únosci — kazatelem Brianem Davidem „Immanuelem“ Mitchellem a jeho ženou Wandou Barzee. Ti ji drží v kempu asi 30 km od jejího domova. Pro dívku je to pravé peklo, pár ji pravidelně znásilňuje, trápí ji hlady, nutí ji pít alkohol a brát drogy, aby se dokázala méně bránit.

Smart Elizabeth

Zdroj: Profimedia

Nakonec se s ní rozhodnout odcestovat do San Diega, kde se Mitchell údajně snaží najít další dívku, kterou by mohl unést. Také uvažuje, že by se s Elizabeth vydal ještě dál, do New Yorku nebo Bostonu. Ta se mu snaží namluvit, že Bůh chce, aby se vrátili do Salt Lake City, a on překvapivě souhlasí.

Náhlé uvědomění

Elizabethina sestra si doma zničehonic vzpomněla, odkud znala hlas únosce. Mělo se jednat o bezdomovce, který jim tehdy opravoval dům. Její rodiče i policie byli k jejímu podezření spíše skeptičtí. Nakonec se ale rozhodli vytvořit portrét podezřelého a zveřejnit jej v TV. Tam jej poznali jeho příbuzní, kteří poskytli jeho aktuální fotografii.

12. března 2003 nahlásí na policii mladý pár, že viděl Mitchella se dvěma ženami v Utahu. Na místo ihned vyrazí policisté, kteří dívku během výslechu poznají a oba únosce zatknou. Ještě než mohlo dojít k soudu, přeli se psychologové, právníci i soudci, zda je Mitchell dostatečně příčetný, aby byl souzen. To trvalo neuvěřitelných 5 let.

Nakonec padly rozsudky

Wanda Barzee se nakonec přiznala a tvrdila, že pouze plnila rozkazy svého manžela. Od soudu odešla s úhrnným patnáctiletým trestem. V roce 2018 byla podmínečně propuštěna, což se Elizabeth Smart vůbec nelíbilo. Mitchell byl nakonec označen jako způsobilý a soud ho potrestal doživotím bez možnosti podmínečného propuštění.

Elizabeth Smart se rozhodla své zážitky veřejně prezentovat a pomáhat tím dalším lidem. Jako aktivistka také bojuje proti násilí na dětech a na ženách. V roce 2011 založila svou nadaci Smart Elizabeth Foundation, která pomáhá obětem sexuálních útoků.

Zdroj: Biography.com, Wikipedia

Autor: Markéta MladáSouvisející články