Vědci potvrdili přítomnost mikroplastů v lidském organismu. Našli je hluboko v plicích

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
covid plice
Zdroj: Shutterstock

Vědci provedli revoluční objev. Poprvé v rámci výzkumu našli mikroplasty v plicích žijících lidí. Informaci o výsledcích výzkumu přinesl list The Guardian. Mikroplasty přitom dříve byly potvrzené pouze z pitev.

Mezi plasty, které vědci nacházeli nejčastěji, byly polyethylentereftalát, který známe pod zkratkou PET. Z něj se vyrábějí hlavně jednorázové lahve nebo textilní vláka. V současnosti jsou mikroplasty všudypřítomné, především ochránci přírody na ně neustále upozorňují.

Mikroplasty mohou poškodit lidské buňky

V laboratoři se vědcům potvrdilo, že mikroplasty mohou poškodit lidské buňky. Bylo také prokázáno, že polétavý prach z nich může znečistit ovzduší, a to pak vede ke spoustě úmrtím. Lidé se ale částečkám mikroplastů nemohou zcela vyhnout. Autoři studie na své pokusy použili vzorky plicní tkáně 13 lidí.

Ti podstoupili operaci, u jedenácti z nich pak odborníci našli mikroplasty. Ty se pak analyzovali a následně se zjistilo, že vědci našli 39 druhů mikroplastů, ve 12 případech šlo o běžné typy, které známe ze života. Tyto látky obsahují například obaly, oblečení nebo lahve.

Je zajímavé, že více mikroplastů vědci objevili u mužů. Nacházeli se hluboko v lidských plicích, je tak velmi těžké je objevit. Dříve si přitom lékaři a další odborníci mysleli, že se do plic nemohou dostat, protože máme úzké dýchací cesty. Jak ale přiznali, mýlili se.

„Neočekávali jsme, že v dolních částech plic najdeme nejvyšší počet částic nebo částice takových rozměrů, jaké jsme objevili,“ řekla pro The Guardian hlavní autorka studie Laura Sadofská, která pracuje na lékařské univerzitě v anglickém Yorku. A okomentovala i jejich původní prognózy.

Lidské tkáně se zkoumaly již před mnoha lety

„Očekávali bychom, že částice těchto velikostí budou odfiltrovány nebo zachyceny dříve, než se dostanou tak hluboko,“ přiznala vědkyně. Výzkum samozřejmě bude pokračovat, budou vedeny různé experimenty, které ukážou, jaký dopad mají mikroplasty na lidské zdraví.

Už na konci března byly navíc představeny výsledky jiné studie, kdy vědci objevili přítomnost mikroplastů v lidské krvi. Částice tak mohou putovat tělem a usazovat se v orgánech.

„Naše studie je prvním důkazem toho, že máme v krvi polymerní částice, což je průlomový výsledek,“ řekl autor studie Dick Vethaak z Amsterdamu. „Určitě je rozumné mít obavy. Částice tam jsou a kolují po celém těle. Obecně také víme, že kojenci a malé děti jsou více vystaveni působení chemických látek a částic. To mi dělá velké starosti,“ citovala jeho slova ČTK.

V roce 2021 se našli drobné plastové částečky ve 13 z 20 vzorků, které se odebrali mrtvým pacientům při pitvě. Nejčastější látkou zde byl polyethylen, který se používá na výrobu igelitových tašek. Tkáně pacientů se zkoumaly také v roce 1998, a to u lidí, kteří měli rakovinu plic. Také v tomto případě se mikroplasty objevily.

Zdroj: The Guardian, ČTK

Autor: Raina Tomanová



Související články