Vězněný ruský opozičník Alexej Navalnyj bude převezen do nemocnice

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Alexej Navalnyj
Zdroj: Gregory Stein / Shutterstock.com

Ruská vězeňská služba dnes uvedla, že vězněný opoziční kritik Alexej Navalnyj bude převezen do vězeňské nemocnice. Čtyřiačtyřicetiletý politický aktivista již třetím týdnem drží hladovku. Podle jeho doktora se Navalného stav zhoršuje a může být až na pokraji smrti.

Opoziční politik a aktivista Alexej Navalnyj ohlásil držení hladovky na konci března poté, co mu vězeňská služba odepřela lékařskou péči i přes akutní bolest nohou a zad.

Ruská vězeňská služba dnes podle agentury AFP konečně vyslyšela přání Navalného týmu i západních vlád či neziskových organizací a převeze ho do vězeňské nemocnice.

Obavy o zdravotní stav

V prohlášení vězeňské služby stojí, že bude převezen na léčbu pomocí vitamínů. Navalného tým ani jeho osobní lékař, podle kterého byl opoziční předák v ohrožení života, se zatím k doporučení léčby vitamíny nevyjádřili.

Podle deníku The New York Times mu však byly o víkendu provedeny krevní testy, které ukázaly zvýšené riziko selhání srdce a ledvin.

Obavy o Navalného zhoršující se stav v posledních týdnech projevilo mnoho západních vlád i samotný opozičníkův tým, který kvůli tomu vyzval své příznivce k účasti na středeční demonstraci.

V pondělí se ještě před oznámením transportu Navalného do nemocnice k situaci vyjádřil i šéf unijní diplomacie Josep Borell. „Naše žádost nebyla vyslyšena a nyní se situace zhoršila. Připisujeme odpovědnost za zdraví pana Navalného ruským úřadům,“ řekl.

Stejný postoj zastává i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Bojím se o zdraví Alexeje Navalného. Ihned se mu musí dostat adekvátní lékařské péče,“ napsala na twitteru. Dodala, že Evropská unie bude pokračovat v boji za jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Od otravy do vězení

Alexej Navalnyj byl ruskými soudy odsouzen za zpronevěru prostředků francouzské kosmetické značky Yves Rocher. Ta však popírá, že by přišla k jakékoliv škodě. Mnoho médií a aktivistů tedy považuje jeho proces za vykonstruovaný.

Loni v létě navíc v letadle na cestě ze západosibiřského Tomsku do Moskvy upadl do kómatu a musel být převezen na léčení do Německa. Několik západních laboratoří následně odhalilo, že byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny Novičok, a západní země tak z otravy vinily Rusko.

Na začátku letošního roku se pak Navalnyj do Ruska vrátil. Ihned po přistání byl ale zatčen a nyní si odpykává dvouapůlletý trest ve vězeňské kolonii v Pokrovu ve Vladimirské oblasti. Od jeho zadržení se v Rusku konají protivládní protesty.

Autor: Petr HejčlSouvisející články