Video rypoušů severních obletělo svět. Chtěli se totiž obejmout s fotografkou

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Rypous severni
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Zajímavý zážitek se stal fotografům divoké přírody Chrisu Brayovi a Jess Tautonové. Při expedici v Jižní Georgii je přepadla mláďata rypoušů severních. Naštěstí, jak se posléze ukázalo, se obrovská zvířata chtěla jen pomazlit. A vzniklo z toho virální video.

Manželé byli společně na fotografické expedici, která probíhala na ostrově v jižním Atlantském oceánu. Fotografovali tam tamnější zvířecí obyvatele.

Chtěli se pomazlit

Oba byli v jednu chvíli zabráni do pořizování snímků tučňáků královských, když se k nim z ničeho nic přišourala celá skupina tuleňů. Mladý pár zaujal především jejich mláďata.

Jess Tautonová zrovna ležela na zemi a fotografovala, když k ní přišlo jedno z mláďat rypouše a začalo si na ni pokládat hlavu, jako kdyby chtělo ženu na zemi obejmout. Najednou přišli další dva mladí tuleni a snažili se o ženu také opřít. Vše zachytil fotoaparátem její manžel.

Mazel, který má až 3 tuny

Ačkoliv se žena na snímcích i na videu usmívá, přiznává, že měla trochu strach, a to kvůli váze tohoto obrovského zvířete. „Jsou tak těžcí, jako jsou rozkošní, teda skoro,“ uvedla Tautonová pro Daily Mail. Přesto to pro ni byl nejkrásnější zážitek z prostředí divoké přírody.

Rypouš severní náleží do čeledi tuleňovitých a patří mezi největší šelmy na světě. Dospělí samci váží kolem 1500 až 3000 kilogramů a na délku mohou měřit až šest metrů. Naproti tomu samice váží jen kolem 400 až 1600 kg a měří kolem 2,5 metrů.

Podle mnohých zbytečný hazard

Video, kde je zachyceno rypouší objetí, se stalo okamžitě virálním. Během krátké doby si ho prohlédlo několik desítek tisíc sledujících. Našlo se ovšem několik kritiků, podle kterých pár zbytečně riskoval, když se k těmto obrovským zvířatům takto přiblížil.

Fotografka však na svém instagramu vysvětlila, že to nebyla ona, kdo se k rypoušům přiblížil, ale že to bylo přesně naopak. „pokud se krčíte, abyste si vyfotili tučňáky královské jako já, tak není běžné, aby vás tito giganti (rypouši) začali takto obhlížet,“ vysvětlila podle In Entertainment.

Rypouši severní byli dříve velmi aktivně loveni, a to kvůli jejich kvalitnímu tuku. Ten se v 19. století používal především na výrobu svíček. Nyní už jsou tato zvířata přísně chráněna a jejich populace se tak pomalu ale jistě vrací do normálu.

Zdroj: Daily Mail, In Entertainment, YouTube

Autor: Markéta MladáSouvisející články