Viktor Orbán ukrajinskému prezidentovi nezatleskal. Přehlížel ho s pohledem upřeným do země

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Viktor Orban
Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil společně se zástupci mnoha zemí do Bruselu, kde se dočkal vřelého uvítání. Ne všichni politici mu ale prokázali úctu. Zatímco ostatní tleskali, maďarský premiér Viktor Orbán jen stál a Zelenského s pohledem sklopeným k zemi ignoroval.

26 politiků uvítalo prezidenta Ukrajiny potleskem a úsměvy. Ten stál uprostřed davu, Orbán byl navíc přímo za ním, a jeho nezdvořilé jednání tak bylo opravdu nepřehlédnutelné.

Podle záběrů, na kterých se maďarský premiér dívá do země, se zdá, jako by předstíral, že prezidenta přehlédl. Podle serveru Echo24 není jasné, zda se Orbán na dané místo postavil sám, nebo bylo rozmístění politiků dáno organizátory.

Nebyl sám, kdo netleskal

Kromě Orbána se k potlesku nepřipojil dále ještě rumunský prezident Klaus Iohannis, upozorňuje zahraniční server Telex. Prezident nicméně věnoval Zelenskému celou řadu úsměvů a pokývnutí hlavou.

Podle všeho šlo pouze o jeho pomalé reakce, za které si ve své zemi dokonce vysloužil přezdívku „muž opožděných reakcí“. Jinak ale poctu ukrajinskému prezidentovi prokázal a jediný, kdo se tak zachoval podle médií nemorálně, byl Orbán.

Zelenskyj ve svém proslovu v Bruselu ocenil dosavadní podporu zemí ve válce proti Rusku, poděkoval všem, kteří se podíleli jakýmkoli způsobem na pomoci Ukrajině, a vyjádřil nadějné vyhlídky do budoucna.

Nepřekvapivé

Na sociálních sítích se Orbán dočkal výrazné kritiky. Podle některých lidí byl jeho čin neuctivý, podle jiných měl pro své vlastní dobro alespoň předstírat zájem. Pro někoho ale jeho reakce překvapivá nebyla.

„Není to překvapivé vzhledem k tomu, že ukrajinská vláda proti němu během maďarských voleb víceméně otevřeně lobbovala, nebo se pletu?“ uvedl například Jack Montgomery.

Spousta lidí si pak všimla toho, že netleská také rumunský prezident, Orbána se tak pod příspěvkem zastávají.

Zdroj: Twitter, Echo24, Telex

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články