Viktor Orbán vynesl šálu s mapou Velkého Uherska. Jeho gesto se bude řešit i na zasedání Visegrádské skupiny

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Viktor Orban
Zdroj: Profimedia

Návštěvu fotbalového utkání v Budapešti pojal maďarský premiér Viktor Orbán jako prostor pro provokaci. Jinak než jako provokaci totiž nelze jeho šálu s mapou Velkého Uherska podle mnohých popsat. Orbánovo gesto bude i jedním z témat čtvrtečního zasedání Visegrádské skupiny (V4).

Do Velkého Uherska patřily kromě maďarského území také části Rakouska, Slovenska, Chorvatska, Slovinska, Srbska, Ukrajiny a Rumunska. Mnozí v tomto gestu viděli Orbánův revizionismus, tedy touhu o změnu stávajícího stavu.

O tato území však Maďarsko přišlo na základě Trianonské mírové smlouvy. Někteří Maďaři i dodnes s touto smlouvou nesouhlasí a Orbán podporuje tyto emoce právě takovými gesty, čímž si jeho strana Fidesz získává nové voliče.

„Fotbal není politika. Nesmíme v tom vidět, co tam není. Maďarská reprezentace je mužstvem všech Maďarů bez ohledu na to, kde žijí,“ reagoval dle Novinek na sociálních sítích Orbán na kritiku, která se na něj sesypala od všech sousedů.

Kritika i přirovnání k Rusku

I přes Orbánovo vyjádření rozpoutala šála vlnu kritiky. „V našich vztazích však nemá místo iredenta a revizionismus. Kam takovéto sentimenty a plány vedou, jsme viděli v roce 1939 a vidíme je dnes v přímém přenosu na Ukrajině v podání ruské agrese,“ pronesl dle Novinek slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer, který na své sociální síti použil i výrazy „hnus a humus“.

„Je to projev revizionismu, který je v přímém rozporu se současnou realitou,“ vyjádřilo se ve stejném duchu rumunské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. Navíc se na svém twitteru k situaci vyjádřil i rumunský europoslanec Alin Mituta, který Orbánovo jednání označil za nezodpovědné.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo také nesouhlas s Orbánovým jednáním, zároveň si chce pozvat maďarského velvyslance k podání vysvětlení.

„Propaganda revizionistických myšlenek v Maďarsku nepřispívá k rozvoji ukrajinsko-maďarských vztahů. Na ministerstvo zahraničí bude pozván maďarský velvyslanec, kterému bude dáno na vědomí, že počínání Viktora Orbána je nepřijatelné,“ stojí v prohlášení Ukrajiny.

Gesto vzbudilo emoce také u občanů

Gesto Orbána vzbudilo diskuze i pod jednotlivými články na serverech či na sociálních sítích. Jedná taková debata proběhla na twitteru Tomáše Zdechovského.

„Houby hlouposti. Jemu jde o Maďary a jejich sympatie, pro ty je hrdina a tohle na ně platí a boduje tím u nich. Proto se takhle strojí. Názory z venku ho nezajímají. Ještě bude těžké se ho zbavit,“ reaguje na Zdechovského příspěvek jeden z jeho sledujících.

V diskuzi na serveru Novinky pak mnozí Orbána přirovnávají k Putinovi a další reagují na to, že jde jen o jeho gesto směrem k Maďarům.

„Evropa se na něj dívá skrz prsty, doma ekonomické problémy, tak co je snazšího než zabrnkat na nacionalistickou notu a odvést pozornost,“ píše jeden z diskutujících.

Zasedání Visegrádské skupiny

Dalo se předpokládat, že Orbánovo jednání bude součástí jednání V4, které proběhne ve čtvrtek 24. listopadu v Košicích. Nyní to pro televizi Nova potvrdil český premiér Petr Fiala.

„Co zaznívá občas z Maďarska, ať už ve formě výroků, nebo činů, situaci nepomáhá. Šálu pana premiéra Orbána jsem také zaznamenal a nepochybuju, že to bude zítra během jednání zmíněno,“ prohlásil Fiala.

V Košicích se po půl roce sejdou premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Reportéři deníku iDNES položili před odletem premiérovi otázku, zda odlišné názory zemí V4 na válku na Ukrajině neohrožují samotnou existenci V4.

„Výsledky jednání napoví, jak jsme schopni v tomto formátu pokračovat,“ odpověděl Fiala. Mimo jiné nastínil, že dalším významným tématem zasedání bude společný nákup plynu či aktuální vlna migrace.

Zdroj: Novinky, Twitter, Televize Nova, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články