Vítěz Eurovize skupina Kalush Orchestra vydražila svou výhru a peníze dá Ukrajině na nákup dronů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
kalush orchestra
Zdroj: Profimedia

Letošní Eurovizi ovládla ukrajinská skupina Kalush Orchestra, kterou k vítězství dovedly hlasy od diváků. Za vítězství skupina obdržela trofej ve formě křišťálového mikrofonu. Tu si však nenechali a dali ji do aukce. Vydražili neuvěřitelných 900 tisíc dolarů, které se rozhodli věnovat na nákup zbraní pro Ukrajinu. Mělo by se jednat o tři drony PD-2, které se dají využít jako zbraně i jako průzkumné letouny.

Výhru skupiny okomentoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že Ukrajina potřebuje vítězství. „Naše odvaha dělá dojem na svět, naše hudba dobývá Evropu. Příští rok bude Ukrajina hostit Eurovizi,“ uvedl ve svém komentáři.

„Potřetí v historii a věřím, že ne naposledy. Uděláme vše pro to, abychom jednoho dne hostili Eurovizi v ukrajinském Mariupolu. Svobodném, klidném a znovu postaveném,“ odkázal na vítězství ukrajinských účastníků v letech 2016 a 2004.

Vítězství ukrajinských Kalush Orchestra však kromě pozitivních reakcí se dočkalo také značné kritiky. Někteří fanoušci soutěže jej označili za účelové, dokonce se objevily informace o manipulaci pořadatelů s hlasy. Například rumunská televize upozornila, že hlasy porotců z Rumunska byly anulovány a bez vysvětlení přiděleny právě Ukrajincům.

Aukce na Facebooku

Skupina aukci zorganizovala na svém facebooku a uzavřena byla tuto neděli. Konečná suma činila 900 tisíc dolarů, tedy 20,7 milionu korun. Dle ukrajinského televizního moderátora Serhije Prytuli budou peníze použity na nákup tří letounů a pozemní řídicí stanice.

Aukce probíhala ve stejnou dobu jako charitativní koncert v Berlíně, který probíhal u berlínské Braniborské brány a na němž skupina vystupovala.

Člen skupiny Oleh Psiuk na tomto koncertě burcoval diváky, aby si nezvykali na válku. Upozornil, že tato válka stála už tisíce lidí život a dovedla 14 milionů Ukrajinců k útěku ze své země.

„Myslím, že by měla být na prvních stránkách pořád, dokud nepřijde mír,“ uvedl Psiuk dále k tématu války.

Pomáhá i Litva

Kromě peněz získaných z aukce se Ukrajina dočká mimo jiné i financí ze sbírky, kterou uspořádala litevská televize Laisvés TV. Ve sbírce se během pouhých 4 dní vybralo neuvěřitelných pět milionů eur, tedy asi 123,5 milionu korun.

„Než tato válka začala, nikdo z nás si nemyslel, že budeme kupovat zbraně. Ale teď je to normální věc. Něco se musí udělat, aby se svět zlepšil,“ řekla pro televizi jedna z přispívajících. „Na nákup zbraní už přispívám nějakou dobu. A budu tak činit až do vítězství,“ dodala.

„Je to první případ v historii, kdy obyčejní lidé shánějí peníze na nákup něčeho takového, jako je Bayraktar. Je to bezprecedentní, neuvěřitelné,“ uvedl pro televizi Laisvés TV ukrajinský velvyslanec v Litvě Petro Bešta.

Zdroj: ČT 24, Novinky, Forbes

Autor: Soňa Jiroutová

 Související články