Volby v Brazílii: Lula da Silva porazil Bolsonara a vrací se do prezidentského úřadu

od Lenka Komárková
3 minuty čtení
Lula da Silva
Zdroj: Profimedia

Brazílie tentokrát zvolila levici, po těsném hlasování prezidentské volby vyhrál bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ve funkci tak vymění pravicově orientovaného Jaira Bolsonara. Po velice vyrovnaném souboji dvou rivalů na opačných stranách politického spektra Lula získal 50,9 % hlasů a Bolsonaro 49,1 %, uvedl web El País.

Rozdělení Brazílie je po těchto volbách znát, velké oslavy voličů Luly střídají demonstrace příznivců Bolsonara.

Jak Lula vyhrál nejzásadnější volby v posledních desetiletích

Lula da Silva, který byl prezidentem Brazílie v letech 2003 až 2011, se vrací k moci pouhé tři roky poté, co strávil 580 dní za mřížemi za obvinění z korupce. Podle webu El País je Lula je jediným kandidátem, který získal téměř 61 milionů hlasů a zároveň také jediným kandidátem, který porazil svého soupeře tak nepatrným rozdílem (méně než 2 %).

„Došli jsme ke konci nejdůležitějších voleb Brazílie, kde byly proti sobě postaveny dvě naprosto rozdílné strany, a tím pravým výhercem je brazilský národ,“ prohlásil Lula na tiskové konferenci, kterou vysílala stanice Telesur. Uvedl, že chce rozdělený národ znovu spojit a že nyní je pro zemi důležitý mír a demokracie. Lula také slíbil, že ekonomie poroste a s ní i platy a důstojnost občanů.

Také devětadvacetiletá Ana, která je občankou města Maringá ležícího 600 km od Sao Paula, hlasovala pro Lulu. „Já a mí přátelé jsme volili Lulu. Bolsonaro je nejhorší prezident Brazílie a Lula byl jediný, kdo dokázal proti Bolsonarovi vyhrát,“ uvedla pro Přehledně24.

„Byli jsme doma s několika přáteli, všichni byli před oficiálním výsledkem nervózní, ale poté se nám ulevilo,“ doplnila. Zmínila také, že volby rozhodně brazilský národ rozdělily, kupříkladu v její rodině mají na prezidenty rozdílné názory.

Bolsonaro mlčí, jeho příznivci demonstrují

Ana také zmínila, že se po vyhlášení výsledků s přáteli rozhodli slavit doma, necítili by se totiž bezpečně mezi demonstranty v ulicích. Uvádí, že voliči Bolsonara u sebe často mívají zbraně, a mohlo by tak dojít ke konfliktu.

Po oznámení výsledků nepřišlo vyjádření ani ze strany Bolsonara nebo kohokoli z jeho kampaně. Bolsonarovi voliči protestovali na ulicích a dálnicích v celé zemi. Podle Sky News se rozhodli zablokovat především 1000 mil dlouhou dálnici BR-163, která je důležitým spojem podniků v Amazonii s přístavy na severu.

Sky News také uvádí, že BR-163 je často považována za symbol ničení Amazonie, tedy jde o proud industrializace, který lidem umožňuje využívat les ve stále větší míře. Města v okolí této dálnice doteď benefitovala z desregulace ochrany životního prostředí pod vládou Bolsonara.

Na twitteru se od výhry Luly objevily tisíce vyjádření nesouhlasu a videa z demonstrací. Nejvíce trendující status například uvádí: „Brazilci vycházejí do ulic a požadují aktivaci ozbrojených sil, protože nesouhlasí s výsledky voleb.“ Vlákno doprovází spousta videí, kde se demonstranti vyjadřují k výsledku voleb.

Lula a ochrana deštných pralesů

Ve volbami rozdělené Brazílii probíhaly i velké oslavy. Po výhře Luly si například mohla oddechnout spousta ekologických aktivistů. Bolsonaro byl totiž silným podporovatelem obchodů s amazonským pralesem, zatímco Lula ve svém projevu prohlásil, že se chce soustředit na zabránění dalšímu odlesňování.

„Brazílie i celá planeta potřebují, aby Amazonie byla živá a dýchala. Strom, který stojí, je mnohem cennější než ilegálně vytěžené dřevo. Obnovíme dohled nad jakoukoliv nelegální činností v Amazonii a zároveň budeme prosazovat udržitelný rozvoj,“ vyjádřil se Lula na tiskové konferenci podle webu Euronews.

Lula si díky snaze změnit deforestaci získal přízeň důležitých světových figur. Například herec Leonardo DiCaprio krátce po Lulově zvolení na svém twitteru prohlásil: „Výsledek brazilských voleb představuje příležitost změnit dějiny nejen pro Brazílii a Amazonii, ale pro celý svět.“

Iberoamerikanista Radek Buben dále pro ČT24 uvedl, že Lulův důraz na ochranu životního prostředí v Brazílii je spíše druhotný. Významnější roli podle něj hraje právě ekonomika. „Vstupuje do situace, kdy naprostá většina Kongresu je nakloněná ekonomickým politikám, které by hájil Bolsonaro,“ uvedl.

Náprava poškozené pověsti a snaha sjednotit znovu zemi

Nový prezident Lula da Silva slibuje mnoho, především boj za ty nejzranitelnější Brazilce, konkrétní plán ale ještě nemá. Bude prezidentem od ledna příštího roku. „Od 1. ledna 2023 budu vládnout 215 milionům Brazilců a nejen těm, kteří pro mě hlasovali. Neexistují dvě Brazílie. Jsme jedna země a jeden národ,“ řekl ve svém proslovu podle Telesur.

„Lula by měl pracovat na nápravě škod, které prezident Bolsonaro způsobil demokratickému systému a právnímu státu, a na posílení soudní nezávislosti,“ uvedla organizace pro ochranu lidských práv.

Zvolení do prezidentského křesla pro Lulu znamená velký návrat. V již rostoucím trendu posledních let bude dalším zvoleným levicovým politikem Latinské Ameriky.

Zdroj: Twitter, Sky News, ČT24, HRW, Telesur, El País, Euronews

Autor: Lenka KomárkováSouvisející články