Voliči v kansaském referendu odmítli omezení či zrušení potratů. Jde o velký krok, míní odborníci i americký prezident

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
potraty protest
Zdroj: Profimedia

V americkém státě Kansas došlo voliči k zamítnutí návrhu na změnu ústavy ohledně zrušení či omezení potratů. V referendu se podle deníku Independent velká většina občanů shodla na tom, že ukončení těhotenství by mělo být vždy volbou samotné ženy.

Nový zákon mohl umožnit většinově republikánským zákonodárcům omezit či úplně zastavit potraty. Podle prezidenta Joea Bidena dokazuje vítězství v referendu, že občané USA považují potrat za něco, o čem by si měla každá žena sama rozhodnout bez ohledu na zákonodárce, píše Independent.

Doposud byly vždy potraty v Kansasu legální, lékaři ale v posledních letech informovali podle webu The Guardian, že žádostí o ukončení těhotenství přibývá. Navíc se do státu stahují i ženy z Arkansasu, Missouri, Oklahomy a Texasu, kde byly potraty zakázány.

„Došlo k velkému šoku, lidé nevěřili tomu, že by se mohly potraty skutečně zakázat úplně všude. Nápor na toto lékařské odvětví je tak nyní v Kansasu velký,“ upozornila pro The Guardian Emily Wales, prezidentka a generální ředitelka Planned Parenthood Great Plains, organizace, která působí ve všech čtyřech státech.

Kansas jako důkaz

Podle Wales je v současné době v Kansasu vidět, co zákonodárci v jiných státech způsobili. Lidé se vždy budou snažit najít si způsob, jak své rozhodnutí zrealizovat, není pro ně problémem ani to, že musí dojet do stovky kilometrů vzdálené nemocnice.

„Kansas se stal velmi významným střediskem, jež nyní pomáhá mnoha ženám, které slouží jako důkaz, že potraty jsou pro mnoho žen jedinou volbou,“ dodala prezidentka organizace. Před hlasováním v referendu uvedla, že se modlí za dobré výsledky.

A nakonec nejen její prosby skutečně pomohly. Už po sečtení 98 procent hlasů bylo jasné, že zákon neprojde. Výsledky ale nebyly zcela jednoznačné, proti zákonu se totiž vyslovilo 59 procent voličů, s návrhem pak souhlasilo 41 procent. Přesné výsledky uvádí mimo jiné server NPR.

Budíček

„To, co se na hlasování stalo, by mělo být skutečným budíčkem pro všechny odpůrce potratů,“ uvedl pro The Washinton Post politolog Neal Allen z Wichitské státní univerzity. „Když bude naprostý zákaz něčím, co by se skutečně mohlo stát, tak přijde hlasovat hodně lidí a ztratíte značnou část umírněnějších zastánců omezení práva na potrat,“ dodal.

Podle jeho slov mohl být potrat v některých případech pouze omezen, což nemusí vždy znamenat špatnou věc. Jelikož se ale lidé báli toho, že by mohl být zcela zakázán, raději dorazili hlasovat. Demokratická strana, která očekávala velmi těsné výsledky, se nyní raduje.

Podle jejích zástupců, kteří usilovali o zachování nastavených pravidel a báli se úplného zakázání potratů, je rozdíl v procentech více než skvělý. Podle stanice ABC dokonce demokraté uvedli, že jde o velké vítězství, které se zapíše do historie ženských práv.

Zdroj: The Washinton Post, The Guardian, Independent, ABC, NPR

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články