Vychovatelka vesele telefonovala, zatímco dítě umíralo. Této ženě byste to své rozhodně nesvěřili

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
miminko
Zdroj: Shutterstock

Děsivá noční můra všech rodičů se stala v australském Sydney. Zcela zdravý sedmiměsíční chlapeček zemřel vinou zanedbání chůvy, která ho měla na starosti. Podrobnosti k celému vyšetřování přinesl server News.com.au.

Když rodiče sedmiměsíčního Jacka Loha nechávali svého synka s chůvou, nenapadlo je, jaká hrůza se může přihodit.

Chůva telefonovala a miminko našla již promodralé

Chůva, která měla malé miminko hlídat, se více věnovala telefonu než práci, ke které byla najata. Miminko položila na bříško tváří dolů a nechala ho bez dozoru skoro tři čtvrtě hodiny. Když se za ním vrátila, chlapeček nereagoval a byl promodralý.

Poskytnutá první pomoc přišla pozdě a v dětské nemocnici v Sydney bylo miminko prohlášeno za mrtvé.

Celá událost se odehrála 4. března roku 2019 a stále probíhá vyšetřování. Tento týden přinesl soud nové informace.

Chůva a pedagožka Helen Rateau hlídala malého chlapce v jeslích Kidstart Family Day Care. Miminko uložila do postýlky na bříško a odešla. Když slyšela pláč, šla ho zkontrolovat, chlapečka uklidnila a nechala ho dále spát.

Při uklidňování ho ale podle vyšetřovatelky Katherine Richardson nezvedla. „Jacka se nedotkla a ani ho nezvedla,“ řekla a dodala, že v jeslích nevyužili ani chůvičku či monitor pro kontrolu dechu, které mohly na dechové obtíže miminka upozornit.

Po dalších čtyřiceti minutách se vrátila a našla jen bezvládné tělíčko. V mezičase si povídala s jinými rodiči, telefonovala se svou sestrou a krátila si čas na mobilu.

Miminko mělo zdravotní obtíže

Zdrcení rodiče vypovídali u soudu. Jejich syn trpěl obtížemi s dýcháním i srdečním šelestem. „Mysleli jsme, že je to zdravé, šťastné a jednoduše normální dítě. Když jsme zjistili, že tomu tak nebylo, zůstali jsme v šoku,“ řekla Margot Lohová, maminka zesnulého miminka.

Čtvrtá návštěva dětských jesliček se tak malému Jackovi stala osudnou. „Oficiální příčinou Jackovy smrti byla diagnostikovaná plicní hypertenze, vyšetřování však bude zkoumat přispívající faktory, které mohly hrát roli,“ píše australský web News.com.

Vychovatelka Helen Rateau přišla o možnost poskytování péče dětem, dostala pokutu přes sto dvacet tisíc korun a byla odsouzena k odnětí svobody na 18 měsíců. Vyšetřování přesto dál probíhá.

Zdroj: News.com.au
Autor: Alžběta KubátováSouvisející články