Vznikl nový největší ledovec na Antarktidě. Velký je jako jeden z našich krajů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ledovce tani
Zdroj: Bernhard Staehli/Shutterstock.com

Evropská kosmická agentura přišla s informací, že na západní straně ledového šelfu Ronne, ležícího ve Weddellově mořiv Antarktidě, se oddělil neuvěřitelný kus ledovce. Nově vzniklý ledovec dostal jméno A-76 a jeho rozloha je jako jeden náš kraj. Informuje o tom iDnes.cz.

„Z posledních snímků zachycených misí Copernicus Sentinel-1 je ledovec dlouhý asi 170 a široký 25 kilometrů a je o něco větší než španělský ostrov Mallorca,“ uveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA) tuto zajímavou informaci.

Doposud měl prvenství ledovec A-23A, který se také nachází ve Weddellově moři. Jeho rozloha činí 3 880 kilometrů čtverečních. Nově vzniklý ledovec má ale rozlohu více než 4 320 kilometrů čtverečních, co se týče rozlohy je tedy velký jako Pardubický kraj.

Jde o běžný cyklus tání

Tání takto velkých ledovců je na Antarktidě součást běžného cyklu, při kterém se z čel těchto ledovců postupně odlamují menší kusy ledu i větších bloků. Jedná se o přirozenou deformaci tamního prostředí, na které není nic zvláštního.

Podle informací serveru iDnes se vědci domnívají, že tyto úkazy jsou skutečně přirozeným cyklem v tamním regionu. Nepředpokládají, že se jedná o zvýšené tání vzhledem k aktuální klimatické změně.

Hladinu moře to nezvýší, míní vědci

Vědci se nebojí ani toho, že by se měla zvýšit hladina moře, protože byl součástí plovoucího kusu. Je to dle nich stejné, jako když máte kostku ledu ve skleničce vody, která po roztání hladinu vody nezvýší.

Globální hladinu moře zvyšují především ty ledovcové příkrovy, které se nachází na pevnině. To je hlavní rozdíl mezi ledovci a ledovcovými příkrovy. Pokud by roztál celý příkrov Antarktidy, hladina moře by se zvýšila o zhruba 56 metrů.

Ledovec poprvé viděl britský polární oceánograf Keith Makinson. Potvrdilo to později americké Národní středisko pro led skrze snímky ESA Copernicus Sentinel-1.

Evropská kosmická agentura vysvětlila, jak dospěla k názvu. Ledovce jsou podle jejího vyjádření pojmenovány podle antarktického kvadrantu, kde byly poprvé objeveny. Následně získají pořadové číslo, a pokud se později rozloží, dostanou pořadové písmeno.

Autor: Ivan Glaser



Související články