Záchranáři vyprostili 11 z 22 horníků zavalených v dole na východě Číny. Osud ostatních uvězněných mužů je nejistý

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
hornik dul
Zdroj: ironwas/Shutterstock.com

Ve zlatém dole na severovýchodě Číny zůstalo po explozi 10. ledna uvězněno 22 dělníků. Po čtrnácti dnech se podařilo vyprostit polovinu zavalených mužů. Jeden ze zbylých horníků uvězněných pod sesunutou půdou je mrtvý, o dalších deseti nejsou žádné zprávy.

K neštěstí došlo ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě Číny v neděli odpoledne.

Exploze poškodila východ z dolu i komunikační systém a podle prohlášení zveřejněného v pondělí přerušila veškerý kontakt s uvězněnými horníky.

Na záchranu čekali dva týdny

Horníci se v době neštěstí nacházeli přibližně 600 m od východu ze šachty, neměli tedy prakticky žádnou šanci se z pasti dostat. Záchranáři však po několika dnech zaslechli bušení do kovových trubek, mohli tedy část horníků lokalizovat.

Uvěznění muži následně dokázali záchranářům předat zprávu o svém zdravotním stavu i počtu, vyžádali si potřebné léky a upozornili, že situaci komplikuje i podzemní voda. Připsali, že o ostatních pohřešovaných nemají žádné informace.

Záchranáři jim vytvořenou šachtou nejprve posílali tekutiny a léky, později také jídlo, samotné záchraně však stála v cestě řada překážek, které se podařilo překonat až po čtrnácti dnech.

Po vyproštění všech 11 horníků se záchranáři připravují na spuštěný do šachty a pátrání po dalších pohřešovaných mužích.

Deset horníků je nadále nezvěstných

Vysvobozených 11 horníků je ve stabilizovaném stavu, jeden ze zbylých mužů však zával nepřežil. O dalších desíti mužích nejsou žádné zprávy, po dvou týdnech od tragédie ale jejich naděje na přežití klesají.

Důl vlastní Shandong Wucailong Investment Co Ltd, dceřiná společnost Zhaojin Mining – čtvrtého největšího čínského těžaře zlata.

Důlní havárie jsou v Číně, kde se příliš nedodržují bezpečnostní předpisy, běžné. Jen v roce 2019 si vyžádaly 573 mrtvých.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články