Zákaz zpěvu u dívek nad 12 let vyvolal vlnu kritiky

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
zakaz ne
Zdroj: Krakenimages.com/Shutterstock.com

S nečekaným rozhodnutím přišel šéf rezortu vzdělávání v afghánském hlavním městě Kábulu, které zakazuje dívkám starším 12 let zpívat na veřejnosti. Nařízení vyvolalo nejen na sociálních sítích silnou vlnu nevole. Proti tomuto návrhu se podle BBC distancovalo i ministerstvo zdravotnictví.

BBC přišlo s informací, že kábulská vyhláška zakazuje všem starším dívkám zpívat na veřejnosti. Samotný zákaz se však vztahuje i na starší dívky, které při hodinách hudby nesmí vyučovat ani učitel, ale pouze učitelka.

Po plošném vyhlášení začaly dívky uveřejňovat a sdílet protestní příspěvky s hashtagem #IAmMySong (JsemSváPíseň).

Některé dívky se rozhodly proti vládním nařízením bojovat ještě o něco více – veřejně zpívají písně na kamery.

Krok zpět k Tálibánu, míní aktivisté

Ministerstvo školství se od výroku šéfa vzdělávacího rezortu zcela distancuje a rozhodlo se veškerá vládní rozhodnutí týkající se omezení jakýchkoliv práv přezkoumat.

I aktivisté jsou přesvědčeni, že se jedná o jednoznačný krok zpět. Někteří to přirovnávají k období druhé poloviny 90. let, kdy bylo v zemi u moci islamistické hnutí Tálibán.

Tehdy dívky nemohly chodit do škol a většina hudby byla úplně zakázaná. „Jedná se o talibanizaci zevnitř republiky,“ uvedla na sociální sítí Sima Samar, afghánská aktivistka za lidská práva.

Afghánská vláda je pod tlakem

Tálibán by měl s afghánskou vládou uzavřít mírovou dohodu, za současných okolností tak stojí ale před těžkým rozhodnutím a je pod tlakem.

Spousta žen se už dnes bojí, k jakému smíření dojde a jak moc to ovlivní jejich svobodu a práva. „Promiň nám, Bože, že lidé mohou být tak krutí, že dokonce i dítě vnímají z genderové perspektivy,“ napsala na Twitteru afghánská spisovatelka Šafika Chpalváková.

Autor: Ivan Glaser



Související články