Zakladatelka Black Lives Matter má miliony na účtu. Odmítá však, že by díky organizaci zbohatla

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Patrisse Khan Cullors
Zdroj: Profimedia

Aktivistka Patrisse Khan-Cullorsová má disponovat neskutečným jměním. Jen ve Spojených státech měla koupit 4 nemovitosti v hodnotě přes 3 miliony dolarů. Dům má vlastnit i na Bahamách. Informoval o tom The New York Post. Zakladatelka hnutí Black Lives Matter ale odmítá, že by zbohatla díky organizaci, pro kterou pracuje jako dobrovolník.

Sama Patrisse Khan-Cullorsová se prohlašuje veřejně za marxistku. Podle zahraničního deníku si poslední nemovitost měla koupit letos v březnu. Má se jednat o vilu nedaleko Malibu, jejíž hodnota má být 1,4 milionů dolarů. V Los Angeles ale vlastní ještě další tři nemovitosti.

Případ se musí prošetřit, míní jeho ředitel

Začátkem týdne se k celé situaci vyjádřilo i samotné hnutí Black Lives Matter (BLM), podle kterého se jedná o jednoduše klamavé a nebezpečné informace. Podle hnutí o údajných zjištěních informovala jen média výrazně nakloněná Republikánské straně, jako jsou Fox News a The New York Post.

„Patrisse Cullorsová je výkonnou ředitelkou BLM Global Network Foundation. Tento post vykonává na dobrovolnické bázi bez nároku na honorář či benefity,“ stojí v prohlášení. „Od založení organizace v roce 2013 bylo Patrisse vyplaceno celkem 120 tisíc dolarů (2,6 milionu korun), například za činnost tiskové mluvčí či za vzdělávací aktivity. Patrisse od roku 2019 neobdržela žádné kompenzace,“ reaguje BLM.

black lives matter

Zdroj: Profimedia

Hnutí Khan-Cullorsovou hájí s tím, že za dobu, během níž hájila práva Afroameričanů, se ona sama stala terčem rasistických útoků. Pomluvy a lži směřují podle hnutí především od pravicových stran, které chtějí potlačit jeho sílu. „Nejenže tyto krajně pravicové útoky ohrožují Patrisse, její děti i její blízké, ale jsou rovněž pokračováním tradice terorů ‚bílé nadvlády‘ proti černošským aktivistům,“ míní skupina.

Samotného ředitele BLM pro New York a okolí, Hawka Newsomea, informace o majetku Khan-Cullorsové zaskočily. Podle něj by mělo proběhnout nezávislé vyšetřování, aby se skutečně zjistilo, jak hnutí s penězi nakládá. „Je to smutné, protože lidé pak pochybují o našem hnutí a přehlížejí fakt, že jsou to právě oni, kdo jej utvářejí,“ dodal Newsome.

Upozornila, že žila sama v chudobě

Zahraniční média ale tvrdí, že si Cullorsová společně se svou družkou pořídila v pořadí již čtvrtou nemovitost přímo v Georgii. Podle zahraničních informací k domu patří i vnitřní bazén nebo hangár pro letadla. Dům má navíc mít tři patra. Nejedná se tedy o malé skromné bydlení.

Aktivistka ale média upozornila na fakt, že její barva pleti a chudoba ji definuje víc než dost. Jako malá totiž vyrůstala v chudinské čtvrti, její matka byla samoživitelka, která 16 hodin denně pracovala, aby uživila celou rodinu. Mimo jiné o tom napsala i knížku s názvem Když tě nazývají teroristou, která vyšla v roce 2018.

Cullorsová je nejen zakladatelkou neziskové organizace BLM Global Network Foundation, ale také sesterské BLM Global Network, což je zisková organizace. A její příjmy a výdaje, na rozdíl od té první, nejsou zcela transparentní. Což mnozí kritizují.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články