Zaměstnanci Twitteru se bouří proti svému budoucímu majiteli. Elonu Muskovi napsali otevřený dopis

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Musk Elon
Zdroj: Sergei Elagin / Shutterstock

Peripetie kolem osobnosti Elona Muska a sociální sítě Twitter zatím ani zdaleka nekončí. Do pátku musí nejbohatší muž světa Twitter oficiálně převzít, jinak ho čeká soud. Jak už se dříve vyjádřil, pokud tak opravdu učiní, pro zaměstnance společnosti to bude znamenat řadu změn. Těm se ale jeho plány ani trochu nelíbí.

Namlouvání Elona Muska a internetové společnosti Twitter začalo už během tohoto dubna. Známý boháč se rozhodl, že společnost koupí. Podle ČTK se tehdy zavázal, že za ni zaplatí 44 miliard dolarů, tedy zhruba 1,1 bilionu českých korun.

Twitter by měl do konce týdne změnit majitele

V červenci si to ale Musk rozmyslel, vedení společnosti obvinil z toho, že mu nepředalo dostatečné množství podkladů, které požadoval, a Twitter ho na oplátku zažaloval. V září se ale majitel automobilky Tesla opět rozmyslel a zavázal se, že sociální síť odkoupí za předem sjednaných podmínek, a to nejpozději do 28. října.

K oficiálnímu převzetí ještě nedošlo, přesto už se ale zaměstnanci společnosti bouří, a dokonce svému potenciálnímu majiteli nedávno poslali otevřený dopis, který zveřejnil americký zpravodajský web TIME.

Musk chce ihned po převzetí propouštět

Elon Musk totiž během svého jednání o koupi Twitteru prohlásil, že po jeho převzetí hodlá propustit téměř 75 % ze 7500 dosavadních zaměstnanců. Informoval o tom The Washington Post.

Známý miliardář to měl podle TIME vysvětlil tak, že internetová společnost je příliš nabubřelá a nepracuje dost efektivně. Její zaměstnanci navíc podle Muska mají „příliš silné levicové cítění“. Ať už tím myslel cokoliv, stávající zaměstnanci se proti tomu velmi silně ohradili.

V otevřeném dopisu, který Muskovi zaslali, tak například upozornili na fakt, že takto velké škrty v počtu zaměstnanců se musí negativně odrazit na kvalitě sociální sítě.

„Twitter pomáhá pozvednout nezávislou žurnalistiku na Ukrajině a v Íránu a také posiluje sociální hnutí po celém světě,“ vyzdvihli zaměstnanci funkce, které podle nich společnost prozatím má.

Zaměstnanci se obávají disriminace

V dopise dále vyzvali, aby byl zachován počet současných zaměstnanců a aby byla zajištěna jejich bezpečnost. „Požadujeme, aby vedení nediskriminovalo pracovníky na základě jejich rasy, pohlaví, postižení, sexuální orientace nebo politického přesvědčení,“ uvedli.

„Požadujeme, aby se s námi zacházelo důstojně a aby se s námi nezacházelo jako s pouhými pěšáky ve hře, kterou hrají miliardáři,“ napsali zaměstnanci Twitteru na závěr.

Musk však ve svém středečním projedu nakonec prohlásil, že zaměstnanci se propouštění bát nemusejí, informoval server Bloomberg. Převzetí společnosti by tak nemělo nic bránit.

Zdroj: TIME, The Washington Post, ČTK, The Guardian, Bloomberg

Autor: Markéta MladáSouvisející články