Zatčení Navalného odsoudil premiér Babiš i ministr zahraničních věcí Petříček. Předseda Evropské rady vyzval k jeho okamžitému propuštění

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
alejex navalny
Zdroj: Profimedia

Ruský opozičník Alexej Navalnyj se vrátil zpět do vlasti. Hned na letišti byl ale zatčen ruskými bezpečnostními složkami. Většina zahraničních politiků tento krok odsuzuje, ke kritice se připojují i představitelé české vlády.

Zatčení ruského aktivisty vyvolalo bouřlivé reakce velkého množství zemí. K jeho propuštění vyzývá předseda Evropské rady Charles Michel. Připojila se i většina světových lídrů. Nesouhlas vyjádřili také čeští politici.

Důvodem Navalného zadržení mělo být neplnění ustanovení podmíněného trestu za zpronevěru. Nyní mu hrozí až 3,5 roku vězení.

K propuštění vyzývá EU i US. Nevměšujte se, zní z Ruska

„Spojené státy důrazně odsuzují rozhodnutí Ruska zadržet Alexeje Navalného,“uvedl šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Stejný vzkaz vyslala i EU, Kanada a další země.

„Byl zatčen za své názory, nikoli za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech,“ uvedl ministr Petříček na Twitteru. Dodal, že na ministerském jednání navrhne diskusi o možných sankcích.

Premiér Babiš uvedl, že Navalného zatčení v něm posiluje pocit, že se Rusko vzdaluje od společenství demokratických států.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na Facebooku požádala zahraniční představitele, aby „respektovali mezinárodní právo“ a věnovali se vlastním problémům.

Rusko otravu popírá

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Navalnyj z pokusu o otravu obvinil ruského prezidenta Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady podíl na jeho otrávení odmítají a otravu zpochybňují.

Evropská unie a Velká Británie kvůli této kauze uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Rusko odpovědělo vlastními postihy.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články