Závěrečné řeči byly proneseny. USA čeká na vynesení rozsudku v kauze George Floyda

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chauvin Derrick
Zdroj: lev radin / Shutterstock.com

Minneapolský soud si dnes vyslechl závěrečné řeči v kauze bělošského policisty Dereka Chauvina, který měl svým brutálním zákrokem způsobit smrt Afroameričana George Floyda. Incident tehdy způsobil masové protesty a ve společnosti se začala opět probírat otázka systémového rasismu. Předpokládá se, že i výsledek soudu, ať už bude jakýkoliv, může vést k dalším nepokojům.

Řeč prokurátora Steva Schleichera trvala téměř dvě hodiny. Několikrát během ní bylo promítáno video z onoho incidentu.

Video ze zatýkání zasáhlo celý svět

To v květnu loňského roku oblétlo celý svět a způsobilo rozsáhlé nepokoje nejen v USA, ale na celém světě. Je na něm zachyceno, jak obžalovaný Derek Chauvin a další tři policisté přijíždějí do místní samoobsluhy. Tam je zavolal její majitel, neboť se domníval, že se mu Afroameričan George Floyd snažil zaplatit falešnou bankovkou.

Chauvin tehdy Foyda zatkl, ale ten se bránil nástupu do auta. Policista ho tedy povalil na zem a několik minut mu klečel kolenem na krku, přestože si Floyd několikrát stěžoval, že nemůže dýchat.

Schleicher ve své závěrečné řeči také upozornil, že je zde souzen jednotlivec, a nikoliv celý systém. Ve svém projevu také několikrát uvedl čas 9 minut a 29 vteřin, tedy dobu, kdy měl obžalovaný klečet na krku poškozeného.

„Nebyl to policejní zákrok, byla to vražda. (…) Tento případ je přesně o tom, co vás napadlo, když jste to viděli poprvé, když jste viděli to video,“ řekl na závěr Schleicher směrem k porotcům.

Příčina smrti — podle obhajoby jich mohlo být několik

Obžalovaný policista Derek Chauvin, který byl součástí policejního sboru 19 let, svou vinu před soudem odmítl. Dokonce nevyužil ani svého práva svědčit před porotci.

Jeho právník Eric Nelson se během soudního procesu snažil dokázat, že policista jednal v souladu s běžnými postupy, které se policisté učí při výcviku. Během své řeči několikrát upozorňoval porotu na to, že Floyd byl velký muž, který jevil známky požití drog a který odmítal nastoupit do policejního auta.

Obhajoba se také se snažila zpochybnit příčinu smrti, kterou koroner stanovil jako zabití. Podle Nelsona mohly smrt Floyda způsobit drogy či celkově jeho špatná zdravotní kondice.

Dokonce upozorňoval na to, že smrt také mohla být způsobena výfukovými plyny z automobilu, u kterého k incidentu došlo. To však státní zástupci odmítli, informovala o tom ČTK.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články