Zelenskyj odvolal osoby z klíčových pozic. Mimo službu byl postaven šéf tajné služby i generální prokurátorka

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zelenskyj Volodymyr
Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli odvolal dva klíčové státní zaměstnance. Jednalo se o generální prokurátorku Irynu Venediktovovou a také šéfa tajné služby (SBU) Ivana Bakanova. Informaci přineslo ČTK s odkazem na ukrajinskou agenturu Unian.

O problémech ve funkci se v případě Bakanova hovořilo už několik týdnů. Nedávno o nich psal například server Politico. Tyto zvěsti se definitivně potvrdily v neděli, kdy se příkaz k jeho odvolání objevil na oficiálních stránkách ukrajinského prezidenta.

Podle prezidenta nefungovaly tajné služby

Ten, podle jeho následného vysvětlení, nebyl spokojen s prací SBU. Ta měla podle disciplinárního řízení podcenit ruské aktivity na území Ukrajiny a nesprávně reagovat na vpád ruských vojsk.

Prezident Ukrajiny si měl podle agentury Reuters stěžovat, že řada pracovníků SBU začala po okupaci pracovat pro nepřítele. Dokonce předpokládá, že někteří státní zaměstnanci byli na straně Rusů už mnohem dříve, tedy před samotnou válkou.

Stovky obviněných z vlastizrady

Ukrajinská hlava státu uvedla, že tamní prokuratura zahájila přes 650 trestních stíhání za vlastizradu a kolaborační činnost. „Více než 60 zaměstnanců prokuratury a SBU zůstalo na okupovaném území a pracuje proti našemu státu,“ uvedlo ČTK s odkazem na Zelenského nedělní projev.

„Takové množství zločinů proti základům národní bezpečnosti státu a vazby, které byly zaznamenány mezi pracovníky ukrajinských bezpečnostních složek a ruských speciálních služeb, vyvolávají velmi vážné otázky směrem k příslušným představitelům,“ doplnil ještě ukrajinský prezident.

Bakanov byl jeho blízký přítel

Bakanov byl do své funkce jmenován v roce 2019. Se Zelenským se ale zná už od dětství. Pomáhal mu při prezidentských volbách a nějakou dobu také vedl prezidentovu stranu Sluha národa.

Ještě před jeho politickou kariérou spolu dokonce pracovali ve společnosti, která produkovala Zelenského zábavné pořady. Kdo jej nyní ve funkci nahraní, není zcela jasné.

Ve své funkci skončila také generální prokurátorka Iryna Venediktovová. Ve své funkci byla od roku 2020 a jejím úkolem bylo mimo jiné stíhat ruské válečné zločince.

Podle zpravodajského serveru Novinky byla žena ve své funkci kritizována už delší dobu. V souvislosti s její osobou se hovořilo například o korupci či o zneužívání moci. Na její místo by měl nastoupit její stávající zástupce Oleksij Symonenko.

Zdroj: Reuters, ČTK, Novinky, Politico

Autor: Markéta MladáSouvisející články