Zemětřesení v Afghánistánu má tisíc obětí. Čísla však neustále rostou

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Afganistan zemetreseni
Zdroj: Shutterstock

V noci z úterý na středu zasáhlo oblast kolem východního Afghánistánu silné zemětřesení. Podle agentury Reuters zaznamenaly úřady prozatím 1000 mrtvých a patnáct stovek zraněných. Předpokládá se ale, že obětí bude s postupným odklízením trosek ještě přibývat.

Zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály zasáhlo především oblast východního Afghánistánu. Jeho rozptyl byl kolem 500 kilometrů, otřesy tak zaznamenali lidé v Pákistánu nebo v Indii.

Zemětřesení zasáhlo dvě afghánské provincie

Nejvíce zasaženými oblastmi se staly okresy v provincii Paktika a v sousedící provincii Chóst. Mluvčí vlády islámského hnutí Táliban Zabiulláh Mudžáhid to potvrdil na svém twitteru.

„Silné zemětřesení otřáslo čtyřmi obvody provincie Paktika, zabilo či zranilo stovky našich občanů a zničilo desítky domů,“ uvedl na sociální síti.

Čísla obětí stále rostou

Podle posledních informací britské BBC se nyní hovoří o 1000 mrtvých a 1500 zraněných. Čísla rostou téměř každou hodinou. Ještě ráno hovořila média o 920 mrtvých a méně než 700 zraněných.

Rychlý nárůst těchto čísel je způsoben mimo jiné tím, že zemětřesení zasáhlo také odlehlé horské oblasti. Do nich se záchranné složky dostávají velmi obtížně. Informace z těchto míst se tak dostávají k tamní vládě jen velmi pomalu.

Do všech oblastí byly okamžitě poslány záchranné složky včetně vrtulníků. Situaci v zemi ovšem komplikuje její politická izolace. K té došlo, když v srpnu převzalo správu země islamistické hnutí Táliban. Mnoho zemí následně uvalilo na Afhánistán ekonomické sankce, které jen prohloubily špatný stav tamní ekonomiky.

Pomoc má Pákistán i OSN

Podle agentury Reuters požádal Afghánistán OSN o pomoc mezinárodní humanitární organizace. Jejich týmy by do zasažených oblastí měly dorazit v nejbližších dnech. Státu se ale ozval také jeho soused, Pákistán, který přislíbil pomoc.

Soustrast na svém twitteru vyjádřil také český ministr zahraniční Jan Lipavský. „Silné zemětřesení otřáslo čtyřmi obvody provincie Paktika, zabilo či zranilo stovky našich občanů a zničilo desítky domů,“ uvedl na své sociální síti.

V této oblasti dochází k zemětřesením relativně často. Na vině je střetávání dvou tektonických desek, a to té eurasijské a indické. Zemětřesení podobného rozsahu udeřilo v zemi v roce 2017 a vyžádalo si život několika stovek lidí.

Zdroj: Reuters, BBC, iDNES, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články