Zemřel bývalý papež Benedikt XVI. Přál si skromný pohřeb s přístupem pro každého

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
benedikt XVI
Zdroj: Profimedia

Ve věku 95 let zemřel 31. prosince 2022 emeritní papež Benedikt XVI. Už delší dobu bojoval se zdravotními problémy. Bývalý papež byl jednou z nejvýraznějších osobností katolické církve posledních let.

Hlavou katolické církve byl Benedikt XVI. v letech 2005 až 2013. Poté ho vystřídal současný papež František. Ten se za svého předchůdce v předchozích dnech modlil, a dokonce vyzval věřící, aby mu v tomto ohledu pomohli. Zdraví Benedikta se totiž v nedávné době rychle zhoršovalo.

„Chtěl bych vás všechny požádat o zvláštní modlitbu za emeritního papeže Benedikta, který v tichosti podporuje církev. Pamatujte na něj, je velmi nemocný, proste Pána, aby ho utěšil a podporoval ho v tomto svědectví lásky k církvi až do konce,“ uvedl před několika dny papež na svém twitteru.

František může nastoupit do důchodu

Benedikt XVI. a papež František vedle sebe působili jako dva papežové, což není příliš obvyklé. Jde ovšem o povolenou záležitost. Ve svých 86 letech, po smrti Benedikta, nyní může František odejít do důchodu.

Dříve to nebylo možné, církev totiž neumožňuje působení třech papežů současně, vysvětluje The Guardian.

Matteo Bruni, ředitel Tiskového úřadu Svatého stolce, řekl novinářům dle serveru Vatican News, že pohřeb proběhne 5. ledna na Svatopetrském náměstí.

Podle Bruniho ještě před svou smrtí vyřkl Benedikt XVI. přání, aby pohřeb i následná mše proběhly ve skromném stylu a mohl se jí zúčastnit, kdokoli bude chtít. Církev se rozhodla jeho přání respektovat.

Velká ztráta

Za velkou ztrátu označili smrt papeže například premiér Británie Rishi Sunak nebo politik Keir Starmer. Ti zároveň zdůraznili, že návštěva papeže v Británii v roce 2010 byla velmi významnou událostí, na kterou bude země dlouho vzpomínat.

Upřímnou soustrast všem katolíkům vyjádřilo na twitteru mnoho lidí, dokonce i řada nevěřících připsala v komentářích, že jde o velkou ztrátu, se kterou se bude svět nějaký čas potýkat.

„Papež Benedikt zemřel, nikdy ale nebude zapomenut. Modlím se za něj, ať jeho duše najde věčný klid,“ napsal například jeden z uživatelů. Další pak podotkl, že rok 2022 je velmi smutným, protože Británie přišla o královnu a v poslední den roku zase Vatikán o bývalého papeže.

Zdroj: Přehledně24, Twitter, The Guardian, Vatican News

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články