Zemřel Jim Steinman, autor nesmrtelného hitu Total Eclipse Of The Heart Bonnie Tyler

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jim steinman
Zdroj: Profimedia

S informací o úmrtí Jima Steinmana přišel jeho bratr Bill, který to potvrdil agentuře Associated Press. Podle jeho vyjádření Steinman zemřel ve věku 73 let na selhání jater. S nemocí bojoval delší dobu. Informuje o tom zahraniční web BBC.com.

Steinman byl hudebním skladatelem a producentem. Na svém kontě má mnoho známých písní, jako jsou například Bat Out Of Hell rockového zpěváka Meat Loafa a Total Eclipse Of The Heart, kterou složil pro známou zpěvačku Bonnie Tyler.

Umělci truchlí nad jeho ztrátou

Několik umělců už se k jeho odchodu vyjádřilo prostřednictvím sociálních sítí. Zpěvák Meat Loaf, se kterým Steinman zaznamenal své největší hity, se rozloučil slovy: „Fly Jimmy Fly“ (Leť, Jimmy, leť pozn. redakce). Stroze, ale emotivně se vyjádřil i jeho bratr. „Už teď mi chybíš,“ napsal.

Ke skladatelově úmrtí se vyjádřila na twitteru i Bonnie Tyler, pro kterou napsal jednu z jejích nejznámějších písní. Steinman o ní tvrdil, že je to nejlepší píseň, jakou kdy složil. „Byl také zábavnou, laskavou, podporující a hluboce starostlivou lidskou bytostí,“ vystihla umělce zpěvačka.

Steinman patřil k těm úspěšnějším tvůrcům. Byl známý svými bombastickými operními inscenacemi a dosáhl velkého úspěchu v roce 1977 s albem Meat Loafa Bat Out Of Hell.

O něco později získal cenu Grammy za práci na desce Céline Dion Falling Into You a pracoval na muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Whistle Down The Wind, který měl premiéru ve West Endu v roce 1998.

Steinman byl v roce 2012 umístěn do Síně slávy skladatelů. „Neexistuje žádný jiný skladatel jako on,“ řekl Meat Loaf k jeho ocenění.

Mezi jeho další slavné hity patří skladba Bonnie Tyler Holding Out For A Hero, Read ‚Em And Weep Barryho Manilowa, Making Love Out Of Nothing at All rockového dua Air Supply či duet Cher a Meat Loafa Dead Ringer For Love.

Steinman se narodil a vyrůstal v New Yorku, kde již v roce 1968 zahájil svou kariéru. O něco později se podílel na muzikálu The Dream Engine.

Díky jednomu z muzikálů upoutal pozornost producenta z Broadwaye, který mu nabídl práci ve veřejném divadle. Tam se podílel na několika projektech. Jeho první velký úspěch nastal, když Yvonne Elliman nahrála píseň Happy Ending pro své album z roku 1973 Food of Love.

V tom samém roce navázal skladatel blízký vztah s Marvinem Leem Adayem. Ten se později prosadil pod pseudonymem Meat Loaf a začali společně pracovat na písni Bat Out Of Hell.

„Ta píseň nikdy nezmizí. Je to největší karaoke skladba na světě a byla přehrána tisíckrát,“ řekl v roce 2017 Steinman pro iHeartRadio. „Je to jedno z mých dětí a jsem na něj stejně hrdý jako na ostatní. Snažím se nehrát oblíbené, ale ano, tato skladba je zvláštní,“ dodal. Během své kariéry ale zažil i mnoho párů, kdy stál i před soudem.

Byl hudební génius, napsala Céline Dion

Jeho manažer David Sonenberg uvedl, že Steinman před čtyřmi lety utrpěl mozkovou příhodu a že se jeho zdravotní stav v poslední době zhoršoval,“ píše BBC.com. Zpěvačka Céline Dion, která s ním taktéž spolupracovala, napsala na sociální sítě, že to byl hudební génius. Jak bude rozloučení s ním probíhat, se zatím neví.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články