Zemřel poslední řecký král Konstantin II. Během jeho vlády Řecko rostlo

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Konstantin II
Zdroj: Profimedia

Ve věku 82 let zemřel v úterý poslední řecký král Konstantin II., který v zemi vládl v letech 1964 až 1967. Podle agentury Reuters patřilo období jeho vlády k nejvíce neklidným v historii moderního Řecka. Konstantin II. zemřel pravděpodobně v důsledku mozkové příhody.

Byl bratrancem britského krále Karla III., kmotrem prince Williama a bratrem španělské královny Sofie. Jeho manželka Anne-Marie je sestrou dánské panovnice Markéty II.

Vedl zemi k lepšímu

Na trůn nastoupil v roce 1964. Tehdy mu bylo 23 let a čelil velmi neklidnému politickému období. Přesto si dokázal s vedením země poradit bravurně a Řecko během jeho vlády ekonomicky rostlo, uvádí CNS NEWS.

V dubnu roku 1967 sesadil vládu vojenský puč. Král s organizátory puče nejprve spolupracoval, potom se stal ale pro mnohé nepohodlným a byl donucen zemi opustit, připomíná Greek Reporter. Tím také v Řecku skončila monarchie.

Konstantin musel žít několik desetiletí v Londýně. V roce 1994 podle serveru Politico přišel bývalý král o majetek, který tehdejší řecká vláda zkonfiskovala. Po dlouhých letech sporů se mu podařilo vysoudit vysoké odškodnění a do Řecka se nakonec vrátil.

Několik let trpěl zdravotními problémy

Podle Reuters nebyl Konstantinův stav poslední roky příliš dobr. Kdykoli byl viděn na veřejnosti, seděl v kolečkovém křesle a starali se o něj ošetřovatelé.

Kromě výrazných problémů s pohybovým aparátem také trpěl výpadky paměti. Posledních několik týdnů strávil v nemocnici a lékaři mu nedávali příliš šancí. Nakonec Konstantin II. prodělal mrtvici, která byla s největší pravděpodobností příčinou jeho smrti.

Zdroj: Reuters, CNS NEWS, Greek Reporter, Politico

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články