Zemřel teolog, který odmítal papežskou neomylnost a celibát

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hans kung
Zdroj: Profimedia

V úterý zemřel významný švýcarský kněz, teolog a myslitel Hans Küng. Ten byl velkým podporovatelem reformy církve, která se podle něj měla více přiblížit modernímu světu. Autor mnoha teologických knih a esejů zemřel ve věku 93 let. Se zprávou přišla agentura Reuters.

Küng vystudoval filosofii a teologii v Římě. V roce 1954 byl vysvěcen na kněze. Toto své poslání vykonával až do roku 1959. V letech 1960–1996 působil jako profesor na univerzitě v Tübingebu.

Zde byl jeho kolegou i Joseph Ratzinger, tedy pozdějším papež Benedikt XVI. Ačkoliv je v době na univerzitě pojilo přátelství, nakonec se jejich cesty i myšlenkové názory rozešly.

Ratzinger ještě jako kardinál podpořil rozhodnutí Vatikánu odebrat Kügovi povolení vyučovat katolickou teologii, ke kterému došlo v roce 1979.

Pokrokové názory a snaha zmodernizovat církev

Küng byl ve svých názorech často velmi pokrokový. Byl také velkým zastáncem druhého vatikánského koncilu, který proběhl v roce 1962. Jednalo se o sešlost dvou a půl tisíce biskupů. Hlavním tématem bylo přiblížit katolickou církev současnému modernímu světu.

Küng se na koncilu, ale i mimo něj, často vyslovoval pro zrušení povinného celibátu či povolení jisté formy antikoncepce.

Nejvíce byl však Vatikán znepokojen, když zpochybňoval několik katolických dogmat, například dogma o papežské neomylnosti. Z tohoto důvodu mu právě byla odebrána možnost vyučovat, neboť vedení církve domnívalo, že se tyto jeho názory neslučují s katolickou doktrínou.

Vztahy s vedením církve i se samotným papežem Benediktem XVI. tedy nebyly příliš dobré. Küng bral jmenování tohoto papeže jako krok zpět od potřebných reforem. „Potírá svobodu uvnitř katolické církve a používá inkviziční metody vůči reformním kněžím a teologům,“ uvedl například.

Daleko optimističtěji přijal jeho nástupce papeže Františka. Podle něj právě s ním v čele mohla nastat pravá éra obnovy a reformování církve.

Hans Küng napsal mnoho desítek knih a esejů, jejichž tématem byla především církev a teologie. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ho označil za výjimečného myslitele.

Autor: Markéta Krejčí



Související články