Zemřel Vladimir Žirinovskij. Ruský útok na Ukrajinu považoval za mírovou misi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vladimir zirinovskij
Zdroj: Profimedia

Ve věku 75 let zemřel slavný ruský politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt po předchozím popírání nakonec oficiálně oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Ačkoli se informace o jeho smrti objevila již na konci března, původně ji ministerstvo zdravotnictví označilo za falešnou. Jeho úmrtí bylo potvrzeno podle ČTK až nyní.

Žirinovskij byl od začátku února hospitalizován na moskevské Centrální klinice, a to kvůli koronaviru, kterým se nakazil a který u něho měl zřejmě kritický průběh. Ještě před dvěma týdny přáli kontroverznímu politikovi kolegové na sociálních sítích plno sil a brzké uzdravení.

„Jeho stav je opravdu vážný. Dnes byl na CT. Strachujeme se o něj, lékaři o něj bojují. Je to však velký chlapík. Popřejme mu brzké uzdravení,“ napsal před dvěma týdny Volodin na svém telegramovém kanálu, jak připomněl web CNN Prima NEWS.

Podporoval agresivní invazi Ruska

Politik byl dlouhé roky proslulý svou kritikou Západu a v současné době se o něm vědělo také to, že invazi na Ukrajinu veřejně podporuje. Rozhodnutí Vladimira Putina dokonce označil za vizionářské. Vůdce extrémně pravicové a nacionalistické Liberálně demokratické strany Ruska o celém útoku mluvil jako o mírové misi.

„Můžeme se vykašlat na názory Západu a USA!“ uvedla v minulosti jeho strana. „Protože teď jde o otázku zachování Ruska, o to, v jakém státě a s jakými právy a svobodami budou žít naše děti, o to, zda se nakonec osvobodíme od jha nekonečné stagnace, kdy nám každý rok budou napařovat další a další sankce.“

Žirinovskij hájil zájmy Ruska již několik let. Jeho kontroverzní názory byly ale ve světě hodně odmítány a s jeho smrtí si tak někteří lidé spojili i konspirační teorie související s jeho úmrtím. Podle všeho se ale zhoršoval jeho zdravotní stav, a kvůli koronaviru musel být dokonce uveden do umělého spánku.

Ačkoli tuto informaci ruské ministerstvo zdravotnictví vyvrací, je velmi nepravděpodobné, že by za jeho smrtí byla jiná příčina než pouze vysoký věk spojený s covidem. Je ovšem pravda, že v souvislosti s jeho hospitalizací dochází v informacích k nesrovnalostem.

Nositel Řádu za zásluhy o vlast

Vladimir Volfovič Žirinovkij se narodil 25. dubna 1946, jeho otec byl polský Žid. Do politiky Vladimir vstoupil v roce 1988. Několikrát kandidoval na post hlavy státu, vždy neúspěšně. Byl však považován za symbol ruského nacionalismu.

Ačkoli ve světě byly názory, které Žirinovskij zastával, považovány za silně kontroverzní, populistické, xenofobní a agresivní vůču oponentům či novinářům, ve své domovině byl obdivovaným člověkem, který si zasloužil řadu ocenění.

Stal se tak například nositelem Řádu za zásluhy o vlast I. až IV. třídy. Nejvyšší stupeň tohoto vyznamenání dostal od Vladimira Putina loni.

Tehdy ruský prezident řekl, že předává ocenění politikovi za velký přínos k posílení ruské státnosti, rozvoji parlamentarismu a za aktivní legislativní činnost.

Je jasné, že v ruské historii byl Vladimir Žirinovskij považován za velkou osobnost a o jeho smrti se bude mluvit ještě dlouho.

Zdroj: ČTK, CNN Prima NEWS, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články