Žena si vzala tabletku na potrat. Co se stalo potom, byla noční můra

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Denosonova Loran
Zdroj: Profimedia

Neuvěřitelný příběh se stal Loran Denisonové z Velké Británie. Během jejího těhotenství lékaři zjistili, že nenarozené dítě má takzvaný Edwardsův syndrom. Žena se nakonec rozhodla jít na potrat. Během něj se jí ale narodil živý chlapec, kterého nosila pouhých 18 týdnů. Loran tak musela nakonec několik hodin sledovat, jak její dítě umírá. Příběh přinesl web Daily Mail.

Sedmadvacetiletá Britka porodila již tři zdravé děti. Během jejího čtvrtého těhotenství se ukázalo, že dítě trpí Edwardsovým syndromem. Většina dětí s tímto syndromem zemře před narozením nebo krátce po porodu, případně ve velmi mladém věku.

Nemoc se řadí mezi velmi vzácné genetické poruchy. Dítě se narodí s odchylkou v počtu chromozomů, respektive má jeden chromozom navíc. To pak vede k celé řadě obtíží, například se srdcem, se zažívacím traktem a také k problémům s dýcháním a ledvinami.

Potrat pod vedením lékařů nevyšel

Když se žena dozvěděla tyto informace, rozhodla se společně se svým přítelem, pětatřicetiletým Scottem Watsonem, že podstoupí umělé přerušení těhotenství. „Už jsme se s děťátkem rozloučili, protože jsem si vzala poslední tabletku, která způsobí potrat,“ uvedla pro Daily Mail.

Pro všechny bylo obrovským překvapením, když se dítě narodilo živé. Potrat byl lékařsky vedený. Doktoři vyloučili, že by během něj slyšely odezvy dítěte. Chlapec, kterému dali rodiče jméno Kiyo Bleu Watson, byl starý pouhých 18 týdnů. Narodil se 9. dubna 2021 v 15:50 a vážil 150 gramů.

Loran nechtěla vidět své dítě umírat, a proto se rozhodla pro potrat. To, co ji ale čekalo, bylo pro ni ještě horší. Chlapec umíral ještě 10 hodin po porodu. Manželé ho nechali ještě během života pokřtít v nemocniční kapli.

„Jen chci, aby to ostatní maminky věděly, kdyby se jim to také stalo. Musela jsem sledovat, jak se mu tlukot srdce zpomaluje a jak z něj odchází život. Když jsem zapila tabletku, řekli mi, že zastaví těhotenství, srdeční rytmus a všechno, takže jsme očekávali, že nebude naživu, až se narodí,“ vyprávěla svůj příběh Denisonová.

Podle lékařů typický Edwardsův syndrom

To samozřejmě jejímu psychickému stavu příliš nepomohlo. Ženu hned zaplavil pocit viny. Syn podle ní vypadal zdravě, normálně jako každé jiné dítě. Není si tedy jistá, jestli byl potrat správné rozhodnutí. Podle lékařů však měl chlapec typický Edwardsův syndrom a zemřel by zřejmě po porodu i bez potratové tablety.

„Kdybych věděla, že se narodí živý, pravděpodobně bych udělala jiné rozhodnutí,“ uzavřela svůj životní příběh mladá žena. Nemocnice East Lancashire NHS Trust, ve které se příběh odehrál, to odmítla komentovat.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články