Ženy, které chtějí v Maďarsku na potrat, si musí nejprve poslechnout tlukot srdce svého embrya, nakazuje nový zákon

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tehotna zena
Zdroj: Shutterstock

Pokud chce jít žena v Maďarsku na potrat, musí předložit potvrzení o tom, že si předtím poslechla tlukot srdce svého embrya. Nakazuje to nový zákon, o kterém píše zahraniční web Daily News Hungary. V maďarské sbírce zákonů se nařízení objevilo v pondělí večer, platí od čtvrtka.

Podle serveru BBC v zákoně stojí, že každá žena musí předložit potvrzení, že byla před umělou interrupcí seznámena s důkazy poukazujícími na existující životní funkce embrya. Těmi je právě tlukot srdce, který si bude muset u gynekologa poslechnout.

V Maďarsku se práva ohledně možností potratů poslední dobou velmi řeší, a to především ve spojitosti se jménem premiéra Viktora Orbána, který se prezentuje jako bojovník za křesťanské hodnoty. Ten se ale podle iDNES bojí toho, že kdyby potrat zakázal úplně, jako k tomu došlo například v Polsku, stal by se velmi nepopulárním.

A to například i na základě událostí ze světa. Například v Kansasu v referendu voliči jakékoli omezení potratů odmítli. Společně s ministrem  vnitra Sándorem Pintérem tak Orbán vypracoval návrh na změnu zákona, která nyní vešla v platnost.

Zbytečně kruté

Řada lidí, a to nejen přímo žen, kterých se to týká, označila nový zákon za zbytečně krutý a nelíbí se jim, že má vláda v moci něco takového nastavovat. Podle webu Kafkadesk je zákon udělaný tak, aby ženy od potratu odrazoval, Orbán ale tvrdí, že tomu tak není.

Chce prý pouze, aby si každá žena uvědomila, že plod je živý a že přerušením těhotenství ničí již vzniklý život. Na základě toho by každý měl prý sám rozhodnout, zda s něčím takovým dokáže žít. „Je to první krok od regulace potratů v roce 1956, který prolomil desítky let staré tabu,“ reagovala Dora Duro, poslankyně za krajně pravicovou stranu Naše vlast.

To je pravdou i podle webu EU Observer. „Maďarské potratové zákony jsou poměrně liberální a od legalizace procedury v roce 1953 zůstaly do značné míry nezměněny,“ uvádí server. Tři roky nato sice došlo k regulaci pravidel, následně se ale dlouhá desetiletí téma neřešilo.

Znepokojivý krok zpět

„Je to znepokojivý krok zpět ze strany naší vlády. Pro Maďarsko jde o špatné znamení,“ hodnotí situaci pro DW Aron Demeter, mluvčí Amnesty International Hungary. Poukázal také na to, že poslankyně Dora Duro na své sociální síti označila nový zákon za „šanci na život“.

„Rozhodně je hrůza, co se v Maďarsku děje. Pro někoho není snadné se rozhodovat a dítěte se třeba vzdát nechce, ale z určitých důvodů musí. Týrat ho poslechem srdce nenarozeného potomka je velmi kruté,“ hodnotí situaci pro Přehledně24 maminka Ida, která se nedávno s podobným problémem musela vypořádat.

Ženy v Maďarsku mají povoleno se o potratu rozhodnout až do 12. týdne těhotenství, někdy později, pokud jsou ve hře vážné zdravotní komplikace. Mají ale předtím povinnost absolvovat poradenské sezení.

Zdroj: EU Observer, BBC, Kafkadesk, DW, Daily News Hungary, iDNES, Přehledně24, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články