Zimní bouře v Severní Americe má již desítky obětí. Problémy s aerolinkami měli i Češi

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Zimni boure
Zdroj: Profimedia

Severní Ameriku již několik dní sužuje zimní bouře, která má na svědomí desítky mrtvých. I nadále jsou tisíce lidí bez proudu a letecké společnosti ruší lety.

Dle serveru BBC zemřelo během velké zimní bouře již 62 osob. Očekává se však, že číslo bude vyšší, protože je stále mnoho lidí pohřešováno.

Nejvíce je zasažen New York

Ačkoliv je zasažená oblast rozsáhlá a táhne se od hranic s Kanadou až podél hranici s Mexikem, nejvíce zasaženou oblastí se zdá být New York.

Během vrcholu bouře se jen v newyorském okrese ocitlo přes 20 tisíc osob bez proudu. Nyní je situace lepší, ale i nadále je bez proudu stále 4 000 osob. Celkově však během bouře v rámci celého území bylo dle BBC bez proudu přes čtvrt milionu domácností.

Starosta Buffala Byron Brown ve svém prohlášení uvedl, že situace se již lepší. Jen v Buffalu je prozatím hlášeno 28 mrtvých. Zároveň dodal, že následné tání sněhu může přinést komplikace ve formě záplav.

Prezident Spojených států Joe Biden vyhlásil v rámci okresu New York stav nouze a na svém twitteru vyjádřil soustrast těm, kdo ztratili své blízké.

Úmrtí jsou však hlášena i z oblastí Vermontu, Ohia, Missouri, Wisconsinu, Kansasu a Colorada. Dle záchranářů zemřelo mnoho osob při porušení zákazu vyjíždění. I nadále starostové zasažených oblastí apelují na občany, aby nikam nevycházeli a hlavně nevyjížděli.

Aerolinky obnovují lety až na Southwest Airlines

Z důvodu bouře bylo zrušeno velké množství letů a navíc se odhalil problém letecké společnosti Southwest Airlines (LUV.N). Nízkonákladová letecká společnost má totiž zastaralé systémy a doposud se jí nepodařilo obnovit provoz, což dle Reuters potvrdil i její šéf Bob Jordan.

„Je jasné, že musíme zdvojnásobit naše již existující plány na modernizaci systémů pro tyto extrémní okolnosti, abychom už nikdy nemuseli čelit tomu, co se právě teď děje,“ uvedl Jordan v omluvném videu.

Aerolinky zrušili kolem 12 tisíc letů, což vyvolalo kritiku ministra dopravy Petea Buttigiega, který přislíbil kontroly.

Společnost vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že kvůli extrémnímu počasí budou aerolinky následující pár dní létat pouze třetinu běžného leteckého plánu. Také oznámila svým zákazníkům, že mohou své lety přebookovat nebo zrušit a budou jim vráceny peníze.

To se dle informací Přehledně24 doktklo i Čechů, kteří do USA přicestovali na svátky. „Zrušili nám let, aniž by to dali předem vědět, takže začalo drama s tím, že další volný let je až 31. prosince., jenže my už měli zaplacené ubytování, auto a podobně,“ popisuje jednatřicetiletá Jana z Prahy, která se vydala s přítelem na Havaj. „Naštěstí jsme pak nějakým zázrakem chytili poslední dvě letenky na další den u jiné společnosti, i když nám říkali, že mají volno až 29. prosince. Takže jsme strávili noc na letišti,“ řekla pro Přehledně24.

Ostatní velké aerolinky pomalu své lety obnovují, ačkoliv se i nadále potýkají s problémy. Ne však s tak velkými jako Southwest Airlines.

Zdroj: Reuters, BBC, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články