Zlatokop v Kanadě objevil zachovalou mumii mamuta. Jedná se o minimálně 35 000 let staré mládě

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
klondike
Zdroj: Shutterstock

Zmrzlé mládě mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius) bylo nalezeno na polích v yukonské oblasti Klondike, kde se dříve hojně těžilo zlato. Nalezený mamut dostal jméno Nun cho ga. Informovala o tom vláda spolkového teritoria Yukon a stanice CBC.

Mamuti pocházejí z vyhynulého rodu z čeledi slonovitých a řádu chobotnatců. V době ledové obývali severní, střední i západní Evropu, Severní Ameriku a severní Asii. Většina mamutů vyhynula na konci poslední doby ledové v období tzv. pleistocénu. Kromě mamutů vymíraly i jiné velké druhy, např. mastodonti nebo šavlozubí tygři, ale také neandrtálci. Naopak se začala objevovat nová vývojová linie člověka homo sapiens sapiens.

Místo zlaté horečky probíhá mamutí horečka

Vláda spolkového teritoria Yukon informovala o tomto nálezu v tiskové zprávě z 24. června. Během probíhajících výkopových prací v místě Eureka Creek se zlatokop dostal až do permafrostu, což je věčně nebo dlouhodobě zmrzlá půda (název vznikl spojením anglických slov permanent a frost/y). Následně ale jeho čelní nakladač narazil na něco neočekávaného a on okamžitě zkontaktoval své nadřízené.

Specialisté na paleontologii konstatovali, že mumifikovaný mamut je pravděpodobně samice, zhruba měsíc stará. Má dokonale zachované pozůstatky kůže a srsti. Dle dostupných informací se jedná o nejúplnějšího mumifikovaného mamuta nalezeného v Severní Americe.

Již dříve zde byly nalezeny mamutí fosilie, takto zachovalé tělo je ale obrovskou raritou nejen v oblasti Kanady. Nyní se tato senzace šíří twitterem rychlostí světla.

„Je dokonalá a krásná,“ řekl pro Canadian Broadcasting Corporation Grant Zazula, paleontolog kanadského území Yukon. „Má chobot. Má ocas. Má malinkatá ouška. Má malý chápavý konec chobotu, aby ho mohla použít k uchopení trávy,“ dodal nadšený vědec. Podle něj je to teprve podruhé, co se podařilo objevit celé tělo mamutího mláděte. První objev se podařil v roce 2007 na Sibiři.

Momentálně vědci zkoumají mumifikované zvíře, asi 140 centimetrů velké, které dostalo jméno Nun cho ga, což v překladu znamená velké mládě.

V jeho žaludku našli kousek trávy, což naznačuje, že poslední chvíle mládě strávilo pastvou, když se potulovalo po území. Pravděpodobně zahynulo poté, co uvízlo v bahně, a následně zmrzlo. Proto se tělo perfektně zachovalo až do současnosti.

Zdroj: Yukon, CBC, The Guardian, ČT24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články