Žraloků mělo být v oceánech více. Může za to záhadná událost i jedna lidská aktivita

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Zralok
Zdroj: Shutterstock

Počet dnešních žraloků představuje pouze zlomek z těch, kteří v oceánu žili do záhadné události před devatenácti miliony lety. Vědecké záznamy ukazují, že až 90 procent žraloků záhadně zmizelo, uvádí web National Geographic.

Jsou tu už dlouho

Žraloci jsou jedni z největších přeživších tvorů v přírodě. Již více než 40 milionů let brázdí tito predátoři vody planety Země, od mělkých útesů až po srdce otevřeného oceánu. Žraloci jsou dokonce starší než vůbec nejstarší fosilní les.

Tenkrát záhadně zmizeli

Před 19 miliony lety přišla velká rána a z nevysvětlitelných důvodů Země přišla o devadesát procent žraloků. Z této rány se už nikdy nezotavili.

Záznamy o tomto vyhynutí vědci získali ze žraločích šupin, které našli na dně Tichého oceánu. Na základě jejich tvarů a četnosti vědci odhadují, že populace žraloků náhle značně poklesla.

Během události, která zahubila před 66 miliony let všechny dinosaury na planetě, poklesl počet žraloků pouze o třicet procent.

Nikdo neví, co vyhynutí způsobilo

Toto bizarní vyhynutí neodpovídá žádné známé významné změně v zemském podnebí, ani žádné zásadní evoluční změně mezi ostatními predátory žijícími v oceánu.

Zazářit mohli jiní živočichové

Díky tomuto poklesu však dostali prostor jiní živočichové, kteří by se jinak v tak hojném počtu nevyskytovali.

Několik milionů let po tomto žraločím vyhynutí se rozšířily skupiny takových živočichů, jako jsou tuňáci, mořští ptáci nebo velryby. Tím se uzavřel kruh ekosystému otevřeného moře tak, jak ho známe dnes.

Podle nedávné studie publikované v Natur poklesl od roku 1970 celkový počet žraloků v oceánu o sedmdesát jedna procent. Úbytek je způsobený nadměrným rybolovem.

Můžeme si tedy všimnout, jak jsou tito majestátní tvorové křehcí a jak špatně reagují na jakoukoliv změnu.

Zdroj: National Geographic

Autor: Julie Bordášová



Související články