Zuřivé feministky napadly redakci deníku. Kritizují rasistické zpravodajství

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
feminismus demonstrace
Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek došlo v Rakousku k útoku několika aktivistů a aktivistek, kterým vadí rasistické zpravodajství. K napadení došlo v kancelářích internetového serveru OE24. Aktivistům ze skupiny Alerta Feminista se nelíbí násilí na ženách.

Je to přitom již druhý útok na rakouská média během několika dní. Minulý týden se do akce pustili popírači koronaviru, kteří „hlídali“ sídlo televize ORF ve Vídni.

Po čtvrtečním napadení vyjádřil znepokojení i rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Agresivní členové skupiny se dostali až do vnitřních prostor a napadli zaměstnankyně deníku.

Akci provedli jako protest proti rasistickému zpravodajství

„Ochrana základních práv a svobod je jedním z nejdůležitějších úkolů policie. To je neoddělitelně spojeno se svobodným zpravodajstvím tisku a za tím si stojíme,“ řekl rakouský ministr vnitra. Aktivisté se dostali do kanceláří přes místnost s odpadky.

V kanceláři nakonec napadli několik zaměstnankyň deníku. Útokem chtěli upozornit na rasistické zprávy po nedávných vraždách žen, které se v Rakousku odehrály. Členové skupiny nezapomněli zmínit ani smrt mladé dívky z Vídně, na které se podle všeho „vyřádila“ skupina Afgánců, které Rakousko nestihlo včas vyhostit.

Před redakcí deníku se sešlo několik desítek lidí s transparenty, na kterých bylo mimo jiné: „Říkáte, že sexuální násilí na ženách, lesbách, inter, nebinárních a trans osobách je do Rakouska importováno. My však říkáme, že násilí na těchto skupinách je krutým důsledkem sexistické společnosti, kapitalismu a patriarchátu.“

Zaměstnankyně redakce byly napadeny slovně i fyzicky

Během útoku naštěstí nedošlo ke zranění, ale zaměstnankyně deníku fyzicky i slovně aktivisté napadli. Policisté sice dorazili během chvilky, několik aktivistů ale stihlo utéct a následně chtěli obsadit pavilon secese v centru Vídně. Cílem aktivistů ale bylo napadnout redakci i televizní studio, což se naštěstí díky včasnému zakročení policistů nestalo.

„Odsuzujeme tento násilný zásah extremistů v kuklách do svobody médií tím nejdůraznějším možným způsobem. Nenecháme nikoho, a už vůbec ne při takové akci, bránit našemu kritickému zpravodajství. Platforma OE24 hrála hlavní roli při odhalování justičního omylu v nedávné vraždě žen čtyřmi Afghánci a nenechá se umlčet žádnou akcí,“ stálo v prohlášení Niki Fellnerové, která je generální ředitelkou OE24.

„Zejména odsuzujeme útoky na naše zaměstnankyně, které aktivisté vyděsili, a vyzýváme výkonnou moc k co nejpřísnějším důsledkům,“ píše se dále. Případem se bude zabývat Státní úřad pro ochranu ústavy a boj proti terorismu vzhledem k tomu, že útok byl politický podtext.

V Rakousku ale mohou očekávat další útoky na média, rádia a televize, které se budou zabývat vraždami nejen žen, ale také lidí, kteří jsou jiné sexuální orientace.

Demonstrace a protesty jsou v sousední zemi velmi časté, lidé dávají najevo svůj názor, ať se jedná o lidská práva, nebo o zprávy o násilí na konkrétní skupině lidí.

Zdroj: RT.com

Autor: Raina TomanováSouvisející články