Zuzana Čaputová věří, že si budou s Petrem Fialou skvěle rozumět

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zuzana caputova
Zdroj: Profimedia

Petr Fiala se včera poprvé ve své funkci vydal na zahraniční jednání. Na Slovensku se setkal se svým protějškem Eduardem Hegerem a později ho přijala také prezidentka země Zuzana Čaputová. Tradiční setkání kabinetů bylo letos kvůli pandemii koronaviru zrušeno.

Po jednání mezi oběma premiéry došlo k jejich promluvě na tiskové konferenci, kde Heger poděkoval Fialovi za to, že vážil na Slovensko cestu a připomněl oběma zemím, že je Česká republika pro Slovensko důležitým ekonomickým i politickým partnerem.

Fiala pak na oplátku poděkoval za přijetí. „Jsem moc rád, že se moje návštěva mohla uskutečnit v této nepříznivé situaci, které obě naše země v pandemii čelí,“ řekl. „Shodli jsme se na tom, že budeme pokračovat v tradici společného zasedání našich vlád, předběžný termín příštího setkání je na přelomu dubna a května,“ dodal.

Shoda

Se slovenským premiérem si zřejmě padl Fiala do oka. Podle všeho to prozatím vypadá, že se na všem, co spolu řešili, dokonale shodli. Kromě řešení problémů s cenami energií, které se mění jak u nás, tak i na Slovensku, hovořila dvojice i o předsednictví České republiky v Radě EU, které je naplánováno na druhou polovinu letošního roku, jak připomněl server ČT24.

Fiala pak odpoledne podnikl ještě cestu k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i k památníku spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika, kde položil květiny a vzdal oběma velkým mužům úctu.

Kromě Hegera si ale podle všeho skvěle rozumí Fiala i s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ta se k jeho návštěvě vyjádřila na svém Facebooku, kde českého premiéra vychválila a napsala o něm, že je skvělým partnerem, se kterým si bude jejich země dokonale rozumět.

První kroky na Slovensko

„V nové české vládě má Slovensko partnera, se kterým si bude rozumět. V Bratislavě jsem dnes přivítala Petra Fialu, nového premiéra České republiky. Jsem ráda, že první kroky českých a slovenských ústavních činitelů míří vždy do našeho hlavního města. Symbolicky to potvrzuje trvalou blízkost našich národů a zemí,“ napsala Čaputová.

„S českým premiérem jsme si povídali nejen o vzájemných vztazích, ale také o výzvách, kterým dnes čelíme. V obou zemích musíme řešit růst cen energií a rostoucí inflaci a její dopad na životní náklady našich občanů či provoz podniků. Oba nás také znepokojuje rostoucí napětí v našem východním sousedství,“ shrnula stručně.

Zdroj: ČT24, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články