Zuzana Čaputová vydala emotivní video. V ruštině vyzývá vojáky, aby se vzdali

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Caputova Zuzana
Zdroj: Profimedia

Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová v úterý nahrála na svou sociální síť vzkaz určený ruským vojákům a velitelům. V ruštině je žádá o okamžité ukončení války. Mluví v něm také o hrůzách vojenského konfliktu, které dopadají na ty nejslabší.

Slovenská hlava státu se k válce na Ukrajině vyjadřuje poměrně často. Několikrát odsoudila postup ruské armády a také uvedla, že Ukrajina má její plnou podporu. Jako viníka celého konfliktu označila prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.

Video pro ruské vojáky

Nyní na svůj profil na twitteru přidala tříminutové video upozorňující na hrůzy války. Na záběru je vidět jen prezidentka a celý projev je přednesen plynnou ruštinou.

Již v úvodu hlava slovenského státu vysvětluje, že následující video je určeno ruským vojákům a velitelům. Ti podle ní přivedli válku do našich životů. „Nikdo vám nevyhrožoval, nikdo vám nechtěl ublížit. Nyní ale právě vy nenapravitelně ubližujete,“ vysvětluje.

Mluví i o vraždách žen a znásilňování

V celém videu Čaputová akcentuje hrůzu násilí na nevinných ženách, které se během této války objevuje. Dokonce zmiňuje konkrétní příběhy tří ukrajinských žen.

„Ospravedlňujete svou invazi tím, že hovoříte o ‚osvobozování‘. Jak jste chtěli ‚osvobodit‘ Tetjanu z Irpině, kterou zabil ruský granát spolu s jejími dvěma dětmi, když běželi přes ulici, aby se dostali do humanitárního koridoru,“ ptá se slovenská prezidentka.

Dále také hovoří o znásilňování žen ruskými vojáky. Informace a svědectví o těchto událostech ji, jak sama říká ve videu, často vedou k tomu, že nemá slov. Bolest, kterou způsobují ruští vojáci, je podle ní nepopsatelná. „Proč vlastně? Nikdo z nás to neví. Vy ano?“ pokládá řečnickou otázku.

Prezidentka vyzývá ke konci války

Prezidentka dále upozorňuje, že válka po sobě zanechává spoušť i ve formě zničených duší lidí, do jejichž životů zasáhla. „Porušujete pravidla války, porušujete pravidla disciplíny a vaše čest je pak ztracena,“ apeluje na plundrující vojáky.

„Ruští vojáci, velitelé, všichni zúčastnění, pokud ještě v sobě cítíte zbytek humánnosti, projevte ji a ukončete tuto strašlivou válku,“ zakončila své emotivní poselství slovenská prezidentka. Video má na twitteru už přes 134 tisíc zhlédnutí a 1 800 lidí ho sdílelo dále.

Zdroj: Twitter, DenikN, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články