Hrad se chlubí tím, že otevřel veřejnosti Jelení příkop. Místo vděku se dočkal pořádně studené sprchy

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jeleni prikop
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Miloš Zeman začal pracovat na svém slibu, že chce Pražský hrad opět zpřístupnit veřejnost. Tedy alespoň částečně. Ve čtvrtek mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že i navzdory zimní sezóně se otvírá Jelení příkop. Lidé v diskuzích to ale příliš neocenili.

Téma uzavření Pražského hradu rezonuje v české společnosti už několik let. Naposledy tomu tak bylo v listopadu letošního roku, kdy prezident Miloš Zeman oznámil, že chce Hrad opět více otevřít veřejnosti. Dokonce kvůli tomu poslal otevřený dopis ministerstvu vnitra Vítu Rakušanovi.

Příkop se měl otevřít až na začátku sezony

To, že to myslí Hrad vážně, dokázal mimo jiné tím, že na konci října na dva dny otevřel přírodní rokli kolem Pražského hradu, která nese název Jelení příkop. Informovali jsme vás o tom v článku zde.

Ředitel Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky Jan Novák tehdy v tiskové zprávě uvedl, že příkop bude natrvalo otevřen na začátku nadcházející turistické sezóny. Nyní ale došlo ke změně a Jelení příkop se otevřel už tento čtvrtek.

Hrad chtěl ukázat svou vstřícnost

„Od čtvrtka dne 15. prosince 2022 bude Jelení příkop otevřen každý den od 10:00 hodin do soumraku. Přístup bude umožněn po chodníku od Pacassiho brány, dále bude možno projít chodníkem k Medvědinci,“ stojí v tiskové zprávě Hradu.

„Vstupy z Klárova, od Belvederu a z ul. U Brusnice budou otevřeny podle počasí — za sněhové pokrývky nikoliv. Otevřen bude průchod valem Prašného mostu, zde ale nutno počítat kvůli stavebním pracím s krátkodobými omezeními,“ upozorňuje ještě Kancelář prezidenta republiky na svých stránkách.

Mimo jiné tam také uvádí, že toto neplánované otevření Jeleního příkupu ukazuje vstřícnost Pražského hradu k široké veřejnosti. Veřejnost v diskuzích si zřejmě představuje vstřícnost trochu jinak. Minimálně tedy jinak načasovanou.

Diskutující to vidí trochu jinak

„Příkop zpřístupněn? Po 4 letech? Děláte si srandu?“ napsal Vladimír pod příspěvkem na facebooku Jiřího Ovčáčka. „Konečně!!!“ přidal se k němu Ondřej. Ani v diskuzi na Novinkách zpráva žádné pozitivní reakce nezaznamenala.

„Světe, div se! Najednou Zeman a jeho kumpáni jsou rozhořčeni z toho, že obyčejní lidé nemohou na Hrad,“ uvedl diskutující Pavel. „Celou dobu musel být zavřený, a nakonec ho ti hradní trotlové, aby byli v očích veřejnosti hezcí, otevřou. Chce se mi blít,“ nebral si servítky Honza.

(Ne)zpřístupnění Hradu je tak zřejmě pro mnohé občany stále důležitým tématem. Kromě diskuzí to dokazuje i fakt, že server Aktuálně dal do své volební kalkulačky, která má občanům napovědět, jaký kandidát je pro člověka tím pravým, i otázku týkající se právě bezpečnostních kontrol na Pražském hradě i samotného zpřístupnění Jeleního příkopu.

Zdroj: Hrad, Přehledně24, Novinky, Aktuálně, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články