Maršála Koněva nahradil skřet Putin. Socha ruského prezidenta ukazuje, kdo může za krizi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
socha skreta putina
Zdroj: Foto : Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Sochu maršála Koněva na Praze 6 nahradil hajlující Putin. Na místě, kde stával ještě před časem památník Ivana Stěpanoviče Koněva, je od pondělí nová instalace. Jde o skřeta, který má tvář ruského prezidenta, jenž má do vzduchu vztyčenou pravou ruku a levačkou u toho utahuje plynový kohout.

Původní socha Koněva byla odstraněna už před časem. Kromě památníku přišel maršál také o čestné občanství města Prahy, které mu bylo uděleno v roce 1946. Během komunismu byl Koněv prezentován jako hrdina a osvoboditel, později ale vyšly najevo skutečnosti, které vše změnily.

„Maršál Koněv se stal čestným občanem Prahy kvůli dobovému kontextu a některé jeho činy byly během minulého režimu zamlčovány. Díky současnému historickému poznání ale víme, že šlo přinejmenším o kontroverzní postavu,“ píše v tiskové zprávě pražský primátor Zdeněk Hřib.

V současné době je na místě, kde dříve stávala Koněvova socha, umístěna nová instalace Putina. Ta má upozorňovat na postoje Ruska, které letos v únoru napadlo Ukrajinu a od té doby proti ní vede válku.

Rusko se v posledních týdnech v rámci své agrese na Ukrajině zaměřuje stále častěji na ničení tamní energetické infrastruktury, což komplikuje život milionům civilistů. Je rovněž plně odpovědné za růst cen energií na světových trzích, uvádí server Novinky. I proto sedí skřet na plynovodu a utahuje kohoutek.

Kdo může za krizi

„Je to vzkaz a připomenutí toho, že za energetickou krizi primárně může Rusko a Putin,“ popsal pro iDNES Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina a dodal: „Za druhé, je to vzkaz, že když oni nám, tak my jim.“ Upozornil tím i na petici, která má zajistit odříznutí všech ruských budov v ČR od energií.

„Sochu jsme se rozhodli instalovat, protože si myslíme, že je potřeba jak burcovat veřejnost v České republice, tak vyslat signál na Ukrajinu i do Ruska, že českým lidem to, co se děje na Ukrajině, není jedno,“ vysvětlil Novinkám jeden z iniciátorů akce, podnikatel a mecenáš Dalibor Dědek.

Na pomoc Ukrajině

Většina lidí má pocit, že socha je jen zbytečnou provokací, která ničemu nepomůže. Na twitteru se řada osob vyjádřila k jejímu vystavení negativně. „Myslíte, že tahle hloupá maškaráda, pomůže ukončit válku?“ ptá se někdo a další dodává: „Ubohost našich politických řiťolezců nezná mezí.“

„Ta socha se nemá líbit, má spíš provokovat, tak abychom si všichni uvědomili, že mír, který nás obklopuje, je velmi křehký. Že řádově stovky kilometrů od nás jsou vojáci, kteří zabíjejí ženy a děti a boří domy. Je to blízko a týká se nás to,“ reagoval ale Dědek.

Autorem díla je Dušan Dostál. Socha by podle všeho měla zůstat vystavená zhruba měsíc, potom má být vydražena za peníze, které budou použity na zbraně pro Ukrajinu.

Zdroj: Portál Prahy, Přehledně24, Novinky, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články